Joonas Seppelin debytoi päätuomarina jenkkifutiksen Euroopan ammattilaisliigan ottelussa

Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon liiton erotuomarijohtaja Joonas Seppelin, 43, tuomitsee sunnuntaina 17.8. päätuomarina European League of Footballin runkosarjan päätöskierroksen ottelun. Seppelin on sarjan ainoa suomalainen erotuomari.

European League of Football, ELF, on amerikkalaisen jalkapallon ainoa ammattilaissarja Euroopassa. Liigan mestaruudesta on kilpailtu vuodesta 2021 alkaen. Sarja ei ole IFAF-maailmanliiton alaista toimintaa, joten liigan säännöt ovat erillinen mukaelma NFL ja NCAA-sarjojen sääntöjä.

ELF:in erotuomaritoiminta on ammattimaisesti johdettua ja edustajiksi kelpuutetaan vain testatusti kovatasoisimmiksi rankatut eurooppalaiset erotuomarit. Joonas Seppelin on toistaiseksi ainoa liigaan hyväksytty suomalainen. Hän on toiminut sarjassa kaudesta 2022 alkaen. Seppelin on nimetty playoffs-otteluihin kolmella neljästä toimintakaudestaan, niin tänäkin vuonna.

Päätuomarinimityksen jälkeen Seppelin on toiminut ELF-kentillä jokaisella erotuomaripaikalla. Amerikkalaisessa jalkapallossa pääsarjatason erilaisia positioita on sarjasta riippuen 7-8 ja erotuomarin tulisi kyetä toimimaan jokaisessa eri tehtävässä.

Kotimainen erotuomaritoiminta kehittyy ammattilaisten osaamisesta

Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon liiton erotuomaritoiminnasta vastaava liittohallituksen jäsen Alexandra Naumanen iloitsee Seppelinin urakehityksestä.

-Seppelinin kohdalla toteutuu toiveemme tuoda lajin korkeatasoisinta osaamista kansainvälisiltä kentiltä takaisin kotimaiseen toimintaan. Seppelin toimii Suomessa lajin erotuomarijohtajana ja hän on tälle kaudelle implementoinut pääsarjatason erotuomaritoiminnan valmennus- ja kehitystoimintaan moderneja ammattimaisia elementtejä, joita kokeneimmatkin erotuomarimme ovat ottaneet ilolla vastaan.

-Luotan, että näemme kotimaisen erotuomaritoiminnan merkittävää laadun kehitystä jo lähivuosina, niin isosta toiminnan parannuksesta on kyse, kertoo Naumanen ja vinkkaa, että juuri nyt erotuomaritoimintaan kannattaa lähteä mukaan, jos lajiin ja erotuomaritoimintaan tuntee yhtään mielenkiintoa.

Joonas Seppelin on operoinut lajissa monipuolisesti

Joonas Seppelin, nyt 43-vuotias perheenisä, aloitti lajin parissa pelaajana vuosina 1994-2002. Erotuomaritoiminta alkoi vasta peliuran jälkeen vuonna 2010, lajin yhä viehättäessä. Kotimaisen toiminnan puolella kaikki 7 pelipaikkaa täyttyivät vuonna 2019, kun Seppelin operoi päätuomarina Vaahteraliigassa.

IFAF:in eli maailmanliiton alaisessa kansainvälisessä toiminnassa Seppelin on ollut mukana vuosina 2017-2024. Tänä vuonna hän ei ole erotuomarijohtajaroolinsa vuoksi valinnut kilpailla tehtävistä muiden kotimaisten IFAF-erotuomareiden kanssa, vaan keskittyy kehittämään näitä edelleen.

Kysyttäessä motivaatiosta kilpailulliseen erotuomaritoimintaan, Seppelin mainitsee erityisesti yhteisöllisyyden:

-On hienoa olla mukana rakkaassa lajissa, yhä kentällä toimien. Parasta on ehdottomasti yhteisöllisyytemme, erotuomariyhteisö on kaikkialla maailmassa yhtä perhettä NFL-erotuomareista aloitteleviin toimijoihin. Apua ja tukea on aina tarjolla tarvitseville. Tämä on hieno yhteisö, johon kuuluu myös vahvasti kilpailullisuus, itsensä haastaminen ja huipulle pyrkiminen.

-Nautin siitä, että aina voi oppia ja kehittyä, aina voi löytää asioita, jotka voisi tehdä paremmin tai säännön tai sen tulkinnan, jonka voisi osata vieläkin tarkemmin. Ja luonnollisesti kaikki muuttuu, joka vuosi, eli aina saa myös oppia lisää. ELF:iin pyrkiminen oli alun perinkin itseni haastamista, sillä kovat vaatimukset ja tiukat kriteerit inspiroivat minua. Eikä nälkä ole sammunut.

Toiminnan kehittämistä rakkaudesta lajiin

Erotuomaroinnin ohella Seppelin on ollut mukana kehittämässä kotimaista erotuomaritoimintaa lajiliiton valiokuntatyössä vuodesta 2018 alkaen erilaisissa vastuurooleissa ja kutsuttiin erotuomarijohtajaksi kaudesta 2025 alkaen.

Mistä miehellä riittää virtaa vielä kotimaisen toiminnan johtamiselle?

-Rakastan lajia, erotuomaritoimintaa ja sen eri aspekteja. Koin, että olen päässyt näkemään ja kokemaan viime vuosina paljon mielenkiintoisia toimintatapoja ja uusien kontaktien myötä olen myös saanut valtavasti monipuolista tietoa erotuomaritoiminnasta ja siihen liittyvistä asioista. Näen, että näitä voi myös soveltaa kotimaan toimintaan.

-Ensimmäisenä vuonna erotuomarijohtajana toimimiseen energiaa on tuonut meidän nimettävien erotuomareiden erinomainen sitoutuminen uusiin toimintatapoihin ja erityisesti kokemattomampien tuomareiden loistava kehitys ja oppimishalukkuus. Myös monet kokeneet erotuomarimme ovat ottaneet hienosti vastaan uudet käytännöt ja toimineet esimerkkeinä ja apuna nuoremmille kollegoille. Osaamisen kehittäminen, positiivisen yhteisöllisyyden sekä huipputasolla kilpailullisen kulttuurin luominen on se, mikä tässä hommassa minua motivoi.

Seppelin toivoo voivansa jatkaa Euroopan huipputasolla tuomitsemista myös tulevilla kausilla. Lisätoive on, että eurooppalainen huippujenkkifutis jatkuisi vahvana, eivätkä politikointi ja tarpeeton riitely vahingoittaisi urheilua. Tähän toiveeseen on helppo jokaisen lajia, ja ylipäätään urheilua rakastavan helppo yhtyä.

Kuva: Frank Baumert