Niclas Carpelan miesten lippupallomaajoukkueen päävalmentajaksi

Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto on valinnut Niclas Carpelanin Suomen miesten lippupallomaajoukkueen päävalmentajaksi. Carpelan vastaa maajoukkueen urheilullisesta kokonaisuudesta sekä toiminnan kehittämisestä tulevalla kaudella.
Niclas ”Nesi” Carpelan on Suomen miesten lippupallomaajoukkueen uusi päävalmentaja. Hänen valintansa jatkaa Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liiton 2020-luvun alussa käynnistämää määrätietoista työtä lippupallomaajoukkueiden kehittämiseksi ja Suomen kansainvälisen kilpailukyvyn vahvistamiseksi.
Carpelan johdattaa maajoukkueen syksyllä 2027 pelattavaan EM-turnaukseen, jossa menestyminen voi parhaimmillaan tuoda paikan vuoden 2028 Los Angelesin olympialaisten karsintaturnaukseen.
Carpelan on aiemmin toiminut sekä miesten että nuorten lippupallomaajoukkueiden päävalmentajana 2000-luvun alun arvoturnauksissa. 20-vuoden tauon jälkeen maajoukkueen ruoriin siirtyvä veteraani myöntää, että laji on kehittynyt huimasti niistä päivistä, kun hän on edellisen kerran luotsannut Suomen joukkuetta:
-Olin jo 2004 edustamassa Suomea pelaajavalmentajana ja ymmärrän kyllä, että laji on niistä ajoista muuttunut pirusti ja se on nykyään todellista huippu-urheilua mitä se ei vielä silloin ollut.
-Nyt lähdetään kasaamaan kilpailukykyistä joukkuetta tuleviin kisoihin. Ekana tähtäimenä ensi kesän EM-kisat ja siitä lähdetään kohden olympialaisia.
Kotkassa asuva lajilegenda päätti 36-vuotta kestäneen pelaajauransa amerikkalaisen jalkapallon parissa viime syksynä johdattamalla pelinrakentajan paikalta Kuusankoski Cowboysin miesten I-divisioonan mestariksi.
Carpelan aloittaa tehtävässään välittömästi.
Kuva: Jari Turunen
