Ajankohtaista

Jenkkifutiksessa tapahtuu

Meksiko lippupallon World Games kultaan Kiinan Chengdussa

Meksiko uusi lippupallon World Games -mestaruutensa voittamalla Yhdysvallat huippujännittävässä loppuottelussa 26–21 Kiinan Chengdussa. Suomen naisten 2025 EM-lohkossa pelaava Iso-Britannia sijoittui viidenneksi.

Lippupallon World Games -turnaus pelattiin 14.–17. elokuuta Chengdussa. Edellisistä kisoista poiketen, tällä kertaa turnaus järjestettiin ainoastaan naisten joukkueille. Mukana olivat viime kesän Lahden MM-kisojen seitsemän parasta joukkuetta – Yhdysvallat, Meksiko, Japani, Itävalta, Italia, Kanada ja Iso-Britannia – sekä isäntämaa Kiina. Turnaus käytiin kahdessa alkulohkossa, joista joukkueet etenivät sijoituskaavioihin.

Viime kesänä Lahdessa maailmanmestaruuden voittanut Yhdysvallat lähti turnaukseen ennakkosuosikkina pelinrakentaja Vanita Krouchin johdolla. Meksikon odotettiin kuitenkin olevan vahva haastaja ei vähiten siksi, että se onnistu kaatamaan USA:n vuoden 2022 World Gamesissa  USA:n Alabamassa murskaavasti 39–6 lähdettyään tuolloinkin peliin altavastaajana.

Finaalissa Meksiko johti tauolla 14–7, mutta USA nousi viime hetkillä 21–20-johtoon. Ratkaisu nähtiin vain kolme sekuntia ennen loppua, kun pelinrakentaja Diana Flores löysi laiturinsa Victoria Chavezin maalialueelta. Osuma sinetöi Meksikon mestaruuden ja käynnisti tunteikkaat juhlat.

Tulokset

  • Loppuottelu: USA – Meksiko 21–26
  • Pronssiottelu: Kanada – Itävalta 38–20
  • Sijat 5–6: Iso-Britannia – Kiina 34–13
  • Sijat 7–8: Japani – Italia 33–0

 

Suomen valmennusjohto seurasi World Games turnausta intensiivisesti

Suomen naisten lippupallomaajoukkue on asettanut tavoitteekseen sijoittua syyskuussa Pariisissa järjestettävissä lajin EM-kisoissa seitsemän maanosan parhaan joukkueen. Sijoitus varmistaisi Suomen naisille paikan vuoden 2026 MM-turnaukseen.

Maajoukkueen valmennusjohto seurasi Chengdun turnausta tarkasti, koska World Games-turnauksessa pelasi joukkueita, joita Suomi tulee mahdollisesti kohtaamaan Pariisissa. Viidenneksi Chengdussa sijoittunut Iso-Britannia on arvottu samaan alkulohkoon Suomen kanssa. Naisten joukkueen päävalmentaja Ville-Valtteri Suojanen ihasteli pelin korkeaa tasoa Kiinan turnauksessa:

-Maailmalla peli on kovalla tasolla ja urheilullinen vaade on korkea. Turnaus kokonaisuudessaan oli hyökkäysten juhlaa, mutta finaalissa nähtiin, että puolustukset näyttelevät ratkaisuhetkillä suurta roolia edelleen.

-Finaali olikin flägiä parhaimmillaan ja pelin ratkeaminen viimeisillä sekunneilla oli mahtava ratkaisu mahtavalle turnaukselle.

Lippupallon olympiaprojektin ohjausryhmän Juuso Marno teki havaintoja erityisesti pelinrakentajien pelaamisesta:

-Pelinrakentajien kyky heittää kovaa, kauas ja tarkasti myös liikkeestä on noussut. Samalla korostuu hyökkääjien kyvykkyyksistä ennen kaikkea nopeus ja pallovarmuus. Virheitä ei huipputasolla juuri tehdä.

Lippupallon EM-turnauksessa Pariisissa naisten 19 joukkuetta on jaettu kolmeen viiden joukkueen lohkoon ja yhteen neljän joukkueen lohkoon.  Kustakin lohkosta kaksi parasta joukkuetta jatkavat taistelua mitaleista ja loput maista pelaavat turnauksensa loppuun panoksena sijoitukset.  Suomen lohkossa pelaavat Iso-Britannia (2), Tsekki (7), Suomi (10), Ukraina (15) ja Turkki (18).

EM-turnaus pelataan 25.-27. syyskuuta Val-de-Marnen urheilupuistossa Choisy-le-Roissa, Pariisin kaakkoisella esikaupunkialueella.

Kuva:  Ernesto Campuzano

 

Lataa PDFTulosta