Lajin akatemiaurheilijat

SAJL AKATEMIAURHEILIJAT 2021-2022

ESPOO, HELSINKI, VANTAA

– URHEA pääkaupunkiseudun urheiluakatemia

ESPOO

Leppävaaran urheilulukio

Rundgren Roope (2021-)
Tampio Samuel (2021-)

Omnian ammatillinen koulutus
Vehkomäki Santtu (2018-)
Sievänen Rasmus (2020-)

Haukilahden urheilulukio
Lahti Alpi (2020-) 

HELSINKI

Aalto yliopisto         
Lempinen Viljo (2021-)
Olin Akseli
Vehkomäki Samuli
Ylipää Benjamin (2020-)

Helsingin yliopisto     
Jääskelä Mari  (2019-)
Lehtinen Minna  (2019-)

Mäkelänrinteen urheilulukio

Eerola Luukas (2001-)
Huhtaniemi Alexander (2021-)
Linja Juuso (2021-)
Marno Eino (2021-)
Pajarinen Arttu (2018-)
Pajarinen Lassi (2020-) vaihto-oppilaana USA:ssa
Rask Aaro (2020-)
Rubinstein Daniel (2021-)
Saarinen Niko (2019-)
Suikki Henri (2019-) 
Urjansson Ambro (2018-)

Stadin ammattiopisto           
Jaradat Malek (2020-)
Kunttu Oliver (2021-)
Lievonen Olli (2018-)
Norrena Santeri (2019-)
Nylund Tommi (2019-)
Sirviö Aapo (2018-) 

VANTAA

Sotungin urheilulukio
Kalliokoski Anton  (2018-)       
Leppänen Sampo (2020-)
Pitkänen Niko (2019-)
Repo Leo (2020-)
Silomaa Jerry (2020-)
Stenman Veeti (2018-) 

 HÄMEENLINNA

Urheiluakatemia Tavastia

Hämeenlinnan lyseon urheilulinja

Jokinen Jaakko (2019-)
Kanerva Pyry (2019-)
Lehtiö Matias (2021-)
Ollila Maximiliam (2018-)

JYVÄSKYLÄ

– Jyväskylä Urheiluakatemia

Schiltin urheilulukio

Ahonen Sebastian (2021-)
Jäärä Kira (2021-)
Landen Jerry (2020-) vaihto-oppilaana USA:ssa
Peurakumpu Kaapo (2018-)
Taipale Aapo (2019-)

Gradia
Hirvonen Aleksi (2021-)
Mannermaa Emil (2021-)
Stenroos Miro (2021-)
Vanhatalo Saulus (2021-)

muut oppilaitokset
Mikkonen Patrik
Joona Jeremias 
Siimes Nikke
Tuovinen Eemeli

KOUVOLA

– Kouvolan urheiluakatemia

KOTKA

– Etelä-Kymenlaakson  Urheiluakatemia

KUOPIO

– Kuopion alueen urheiluakatemia

Klassikan urheilulukio
Paananen Jaakko (2018-) NFL Academy, Lontoo 2020-

 

OULU

– Ouluseutu urheiluakatemia

Kastellin urheilulukio

 

PORI

– Satakunnan urheiluakatemia

Porin suomalaisen yhteislyseon lukion urheilulinja
Kuortti Leo (2019-)
Väistö Julius (2020-) 

 

SEINÄJOKI

– Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia

Hautala Samu (2020-)

 

TAMPERE

– Tampereen urheiluakatemia

Tuovinen Jonna (2020-)
Koskimaa Erkki (2020-)

Sammon lukio
 Toijala Oskari (2019- urheilulinja)
Ahonen Lotta (2020- urheilulinja)
Tavasti Eerik (2020- urheilulinja)
Illikainen Henri (2020- urheilulinja)

Tekninen Korkeakoulu
Saros Noora     

TREDU

Hämäläinen Severi (2020-)
Illikainen Lauri (2021-)
Lappalainen Tesfav (2020-)
Niemelä Juuso (2020-)

 

PUOLUSTUSVOIMIEN URHEILUKOULU   

Kaartin Jääkärirykmentti, Santahamina (lokakuu 2021-2022)

Barrow Nico, Wasa Royals
Lundström Peter, Wasa Royals
Närhi Aleksi, Helsinki Roosters

VAASA

– Vaasanseudun urheiluakatemia

Vöyrin Urheluluki