Poikien U19 SM-sarja käynnistyi
Helsinki East City Giants nappasi aloituspisteet Myllypurossa Porvoon Butchersilta.
#19 Zacharias Karbin ja Niko Miettunen kamppailevat ilmaherruudesta.
U19 ikäluokan ottelut ovat perinteisesti toimineet lämmittelynä miesten edustusjoukkueisiin tähtääville pelaajille. Erinäisistä syistä ikäryhmän sarja typistyi tänä vuonna vain kolme joukkueen SM-sarjaan.
Parin viime kauden ajan yhteistyötä tehneet Porvoo Butchers ja Helsinki East City Giants pelasivat nyt vastakkain sarja-avauksessa. Porvoo Butchers antoi tasoitusta ottelun heti jo alkumetreillä, kun aurinkoiselle Myllypuron kentälle saapui 13 pelaajan ryhmä. Giantsilla oli parinkymmenen pelaajan miehistö.
Helsinkiläisten varmaotteinen keskushyökkääjä ja tuore EM-pronssimitalisti Tuana Bibani näytti mallia pallon kantamisessa ahtaissakin tiloissa ja teki ottelun ensimmäisen maalin. Ikäkausimaajoukkueessa debytoinut Noa Nieminen potkaisi onnistuneesti kaikki lisäpisteen läpi ottelun. 7-0.
Porvoolaisten laitahyökkääjä Albert Äijö vei joukkueensa johtoon tekemällä hienon maalin kahden puolustajan väliin suuntautuneesta Asser Koskelaisen heitosta. Lisäpistepeli onnistui ja toisella neljänneksellä tilanne oli 7-8 Myllypuron uutukaisella sähköisellä tulostaululla.
Porvoon nuori pelinrakentaja Asser Koskelainen pelasi ennakkoluulottomasti ja heitti tarkasti ensimmäisellä puoliskolla. Lempikohteena oli Zacharias Karbin, joka oli karata useamman kerran pitkiin maalijuoksuihin kiinniottojen jälkeen.
Ensimmäisellä puoliskolla Butchersin puolustuksessa Zacharias Karbin ja Caspian Kuosmanen venyivät syötönkatkoihin ja näin saivat hillittyä Giantsin hyökkäysvyöryä. Myös Venny Koskelainen oli kovassa vedossa ja teki muutaman todella äänekkään ja rajun taklauksen ottelussa. Giantsin puolustus pelasi varmasti yksikkönä ja myös porvoolaisten väsyessä heidän pelaamisensa helpottui.
Giantsin hyökkäyslinja sai kuitenkin juonesta kiinni ottelun vanhetessa ja Veeti Pajun, Mikael Pihlgrenin, Joel Laaksosen blokeilla Tuana Bibani vei joukkueen taukojohtoon 14-8. Joukkue vahvistuu kesän myötä, kun vaihto-oppilaina USA:ssa olleet Aaron Pakarinen, Roni Eloranta ja Eetu Rantala palaavat East City riveihin.
Toinen puolisko olikin survivalismia täynnä ja +18 celsiuksen lämpö vaati Butchersin käyttämään aikalisiä sopivissa kohdissa. Porvoolaiset pelasivat sisukaasti ottelun loppuun, mutta Giantsin rutiini ratkaisi ja joukkue teki 4 maalia toisella jaksolla voittaen ottelun numeroin 42-8.
Sarja jatkuu viikon päästä su 25.5. klo 15.00 East City Giants – Roosters. Myllypuro, Helsinki.
