U19 miehet

Suomi nousi U19 EM-kisojen A-sarjaan

Suomi voitti molemmat ottelunsa U19 B-ryhmän EM-kisoissa Bologna, Italiassa 5.-10.7. 2022. Edellisen kerran Suomi on pelannut EM-mitaleista vuonna 2000.

Esittely

Suomi on yksi Euroopan menestyneimmistä nuorisomaajoukkueista. Kultakausi sijoittui 1990-luvulle, jolloin Suomi voitti kolme peräkkäistä EM-kultaa (1992, 1994 ja 1996. U18 sarja muuttui U19 ikäluokaksi vuoden 1994 EM-kisoista lähtien.  2019 Italian EM-kisoista Suomen sijoitus oli 5. vuoden 2019 Italiasta. 2022 Suomi voitti B-sarjan EM-kisat ja nousi vuoden 2024 EM-kisojen neljän parhaan maan A-ryhmään.

PM-kultaa Suomi on voittanut neljästi. Pohjoismaiden Mestaruuskisoissa 2021 Suomi sijoittui hopealle.

Kausi 2022

Kaudella 2022 U19 maajoukkue osallistuu IFAF:n U19 B-ryhmän EM-kisoihin yhdessä Italian, Iso-Britannian ja Espanjan kanssa. taistellen ranking sijoituksista 5-9.

Joukkueen leiripäivät Helsingin Velodromin harjoituskentällä ovat:

Pe 24.6. Treenit klo 10.00-14.10
Ma 4.7. Treenit klo 10.00-15.45

Matka

Kisojen aikataulu Bolognassa

Neljän joukkueen turnauksessa B-ryhmän rankingin 1. ja 4. sekä 2. ja 3. kohtaavat välieräpeleissä.  Otteluiden voittajat taistelevat finaalissa turnauksen voitosta ja hävinneet sijoituksista.

  • Ti  5.7.     Saapuminen ja harjoitukset
  • Ke 6.7.     klo  15:00  Suomi – Iso-Britannia
  • Ke 6.7.     klo  21:00  Italia – Espanja
  • To 7.7.     Harjoitukset
  • Pe 8.7.     Harjoitukset
  • La 9.7.     klo 15:00  Sijoitusottelu
  • La 9.7.     klo 21:00  Finaali
  • Su 10.7.   Paluu

    Järjestäjien sivut:

http://italia.fidaf.org/event-program/

Mahdollinen ottelujen streamaus:

https://www.youtube.com/channel/UCnYE3T27BM2I3Swywm1hpKA/featured

 

U19 kokoonpano Bolognan EM-peleissä

Pelaajakuvat 

#PelipaikkaEtunimiSukunimiSeuraPituusPainoSynt.
1QBArttuAaltoSeinäjoki Crocodiles180852004
2DB/KLucasSuokasHelsinki Roosters178852004
3RB/WRLassiPajarinenHelsinki Roosters184852004
6LBWernerSalminenHelsinki Roosters1811052004
8WRJonahChoateFrisco Raccoons Texas 175752004
10WRMatiasTuominenHelsinki Wolverines188852003
11WRLuukasEerolaPorvoo Butchers177722005
12QBJerrySilomaaHelsinki Roosters192852004
15WRDanielRubinsteinHelsinki East City Giants182722005
16DBAkseliOllilaHelsinki Roosters191822004
17DBKasperWestWasa Royals171722004
18WRSanttuSalmiSeinäjoki Crocodiles188902003
19LBJarnoLipolaHelsinki Roosters1861002004
20OLLukaHietalaSeinäjoki Cocodiles1831152004
21RBHenriKaasinenHelsinki Roosters184842004
22DBOskariToijalaTampere Saints173732003
24RBEerikTavastiTampere Saints176902004
26RBNoahChoateKuopio Steelers 177852003
27DBEinoMarnoHelsinki Roosters179722005
32DBJaakkoJokinenHämeenlinna Tigers174742003
44TEGustavWahlsteinHelsinki Roosters195952003
46LBNiklasLagströmHelsinki Roosters181902004
51OLNiklasKingoHelsinki Roosters1881082004
52DLGabrielSantosHelsinki East City Giants1831102005
53OLJaakkoJalkanenHelsinki East City Giants1811002003
54LBFelixSalonenHelsinki East City Giants194962003
55LBAaroRaskHelsinki East City Giants183862004
58LBRoopeJukkoTampere Saints187952005
60OLAkustiSaarinenHämeenlinna Tigers1901022004
65OLEetuTarkkalaHämeenlinna Tigers1901052003
70OLViktorAsklöfHelsinki Roosters1951302004
71OLSampoLeppänenVantaa TAFT1901552004
73DLAlexander HuhtaniemiHelsinki East City Giants1851102005
74OLVäinöVartiainenTurku Trojans1981452004
90DLEliasRibeiroHelsinki Roosters188872004
91DLJuusoLinjaHelsinki East City Giants1801052005
92DBSeveriHämäläinenTampere Saints167752004
93DLHuugoMajaTurku Trojans1851102004
95DL/EetuMäki-MaunusSeinäjoki Crocodiles1851152004
96DLHenriIllikainenTampere Saints1871142004
Vas. Sampo Ranta, Niko Kuikka, Jari Ruotsalainen, Niko Nousiainen, Pekka Lamminsalo, Jyrki Lempinen, Heikki Halttunen ja Miro Kadmiry

U19 maajoukkueen staff Italian EM-kisoissa 2022

Päävalmentaja                                  Pekka Lamminsalo
Hyökkäyksen koordinaattori    Miro Kadmiry
Puolustuksen koordinaattori   Sampo Ranta
Hyökkäyslinja, AC                          Heikki Halttunen
Puolustuslinja, AC                          Niko Nousiainen
Puolustuksen takakenttä, AC    Niko Kuikka
Tukimiehet, AC                                Jari Ruotsalainen
Erikoisjoukkueet, AC                    Jyrki Lempinen
Joukkueenjohtaja                           Johanna Valasti
Fysioterapeutti                                 Mika Mäkynen
Huolto                                                  Turre Åhl