PM-kisat

U17 maajoukkue

U17 ikäluokan toiminta alkoi vuonna 2008, jolloin Suomi kohtasi Helsingin Velodromilla Ruotsin ja voitti PM-kultaa. Suomi on voittanut PM-kultaa kolmesti.

Päävalmentajat

2021-          Toni Uusitalo
2020           Seppo Evwaraye (ei otteluita)
2016-2019 Kai Lindblad (3-3) PM-kultaa 2017
2014-2015 Rami Lilja (2-1) 
2008-2013 Tero Virtanen (5-3) PM-kultaa 2008, 2013

PM-kisat



välierä Suomi-Norja 24-6

välierä Ruotsi-Tanska 30-12

pronssiottelu Tanska-Norja 2-6

finaali Suomi-Ruotsi 7-13

U17  maajoukkue 2019 PM-kisoissa


NumeroNimiPelipaikkaJoukkue
7#7 QB Jaakko Jokinen Jaakko JokinenQBHämeenlinna Tigers
8#8 QB Ambro Urjansson Ambro UrjanssonQB

Helsinki Roosters

9#9 WR Julius Sarimo Julius SarimoWRTurku Trojans
80#80 WR Leo Kuortti Leo KuorttiWRPori Bears
81#81 WR Jerry Landén Jerry LandénWRJyväskylä Jaguars
82#82 WR Lukas Sundblad Lukas SundbladWRHelsinki Wolverines
83#83 WR Olli Lievonen Olli LievonenWRHelsinki Roosters
84#84 WR Eino Kauhanen Eino KauhanenWRTampere Saints
86#86 WR Lenni Niininen Lenni NiininenWRPorvoo Butchers
87#87 WR Alvar Fagerroos Alvar FagerroosWRHelsinki Roosters
89#89 WR Veeti Vehkala Veeti VehkalaWRTampere Saints
25#25 RB Nico BarrowNico BarrowRBVaasa Royals
30#30 RB Ron EfratiRon EfratiRBEast City Giants
31#31 RB Santeri NorrenaSanteri NorrenaRBVaasa Royals
34#34 RB Eerik TavastiEerik TavastiRBTampere Saints
53#53 OL Johannes MällinenJohannes MällinenOLOulu Norhern Lights
60#60 OL Verneri HeinänenVerneri HeinänenOLHelsinki Wolverines
68#68 OL Leevi AarnioLeevi AarnioOLHelsinki Wolverines
69#69 OL Olaus AlinenOlaus AlinenOLPori Bears
70#70 OL Akusti SaarinenAkusti SaarinenOLHämeenlinna Tigers
71#71 OL Sampo LeppänenSampo LeppänenOLVantaa TAFT
73#73 OL Veeti StenmanVeeti StenmanOLVantaa TAFT
75#75 OL Eerik VilhunenEerik VilhunenOLKuopio Steelers
78#78 OL Niko TimoskainenNiko TimoskainenOLVantaa TAFT
1#1 LB Touko Lehtonen Touko LehtonenLBHelsinki Roosters
52#52 LB Pyry Kanerva Pyry KanervaLBHyvinkää Falcons
54#54 LB Axel Arvila Axel ArvilaLBVaasa Royals
55#55 LB Oliver Dibák Oliver DibákLBTurku Trojans
56#56 LB Michael Fiskari Michael FiskariLBPorvoo Butchers
42#42 DL Aleksi Närhi Aleksi NärhiDLHelsinki Roosters
50#50 DL Viljami Venemies Viljami VenemiesDLHelsinki Roosters
51#51 DL Luka Vironmäki Luka VironmäkiDLVantaa TAFT
90#90 DL Veeti Puustinen Veeti PuustinenDLPorvoo Butchers
91#91 DL Henri Illikainen Henri IllikainenDLTampere Saints
92#92 DL Jesse Syrjänen Jesse SyrjänenDLVantaa TAFT
98#98 DL Felix Lehtonen Felix LehtonenDLSipoo Bulldogs
99#99 DL Samuel Leppänen Samuel LeppänenDLVantaa TAFT
2#2 DB Onni Alanko Onni AlankoDBPori Bears
5#5 DB Nuutti Eskelinen Nuutti EskelinenDBHelsinki Roosters
26#26 DB Santeri Lehtiniemi Santeri LehtiniemiDBHyvinkää Falcons
27#27 DB Arttu Pajarinen Arttu PajarinenDBHelsinki Roosters
28#28 DB Lassi Pajarinen Lassi PajarinenDBEspoo Devils
29#29 DB Tommy Nylund Tommy NylundDBVantaa TAFT
33#33 DB Atte Oskari Toijala Atte ToijalaDBTampere Saints
43#43 DB Julius Väistö Julius VäistöDBTampere Saints

Valmennus


NimiTehtävä
Kai LindbladKai Lindblad, PäävalmentajaPäävalmentaja
Jason ThomasJason Thomas, Hyökkäyksen koordinaattori / QBHyökkäyksen koordinaattori
Jari MellinPuolustuksen koordinaattori
Teemu MajanderTeemu Majander, Erikoisjoukkueen koodrinaattori / DBErikoisjoukkueiden koordinaattori
Jabari HarrisJabari Harris, Apuvalmentaja WRApuvalmentaja
RJ LongRJ Long, Apuvalmentaja DBApuvalmentaja
Reo LandenReo Landén, Apuvalmentaja DLApuvalmentaja
Janne PonkoJanne Ponko, Apuvalmentaja OLApuvalmentaja
Aleksi Rapp Aleksi Rapp, Apuvalmentaja RBApuvalmentaja
J-P Schroderus J-P Schroderus, JoukkueenjohtajaJoukkueenjohtaja
André DahlmanAndré Dahlman, HuoltopäällikköHuoltaja
Riku SorsaRiku Sorsa, HuoltopäällikköHuoltaja
Ahto Kärnä Ahto Kärnä, FysioterapeuttiFysioterapeutti
Timo KosunenTimo Kosunen, VideokoordinaattoriVideokoordinaattori

Suomen U17-maajoukkue voitti PM-kultaa!

20.10.2017

 

Ruotsi kaatui perjantain välierässä lukemin 16–12.

Vejlessä, Tanskassa pelataan tällä hetkellä todella jännittäviä – suorastaan trillerinomaisia – PM-kisoja. Eilen isäntämaa Tanska voitti Norjan niukasti viidellä pisteellä lukemin 28–23. Perjantaina Suomi ja Ruotsi laittoivat vielä paremmaksi, sillä välierä päättyi numeroihin 16–12. Mikä sinivalkoisten värien kannalta on tärkeintä: Suomi oli se joukkue, joka teki enemmän pisteitä ja pelaa lauantaina Pohjoismaiden mestaruudesta!

Helppo välierä ei missään nimessä ollut – eikä sellaista varmasti kukaan odottanutkaan. Taistelun tauottua Suomen valkoiset pelipaidat olivat saaneet kuran ja mullan sävyttämän lisävärin ja vesisade piti huolen, että soturijoukon varusteet painoivat kilokaupalla enemmän kuin aiemmin päivällä bussin ruumasta nostettaessa.

Jallow ja Kuipers avauspuoliajan pistetehtailijoina 

Suomi aloitti ottelun vahvasti – kirjaimellisesti vahvasti. Hyökkäyksen koordinaattori Jason Thomas kutsui juoksupelejä todella tiiviiksi pakatusta kahden sisemmän laitahyökkääjän ja kolmen keskushyökkääjän muodostelmasta, linjamiehistö jyräsi ruotsalaisia sivuun ja keskushyökkääjät rynnivät suoraviivaisesti jaardeja. Saidou Jallow juoksi touchdownillaan Suomen johtoon. Lukemissa 6–0 päättyi ottelun ensimmäinen neljännes.

Vejlen stadionin lokakuinen luonnonnurmi ei ollut parhaassa mahdollisessa kunnossa, mikä ajoittain näkyi erityisesti Suomen pelissä liukasteluna, mutta vielä suurempia ongelmia avauspuoliajalla kummallekin joukkueelle tarjosi kimpoileva, liukas pallo. Suomi kuittasi muutaman rähmäyksen sekä ruotsalaispelaajan lentopotkussa muffaaman pallon itselleen, ja vastaavasti Ruotsi pääsi pariinkin otteeseen hyvään kenttäasemaan suomalaisten irtopalloista. Kummankin joukkueen puolustus onnistui kuitenkin kriittisillä hetkillä pysäyttämään vastustajan etenemisen.

Toisella neljänneksellä Ruotsi onnistui kahdesti maalinteossa. Suomen parhaana palkittu Edward Vesterinen oli omalla laidallaan puolustuksen linjassa vahva ja säkitti jo avauspuoliajalla Ruotsin pelinrakentajan kahdesti. Kaiken kaikkiaan Suomi sai hyvin tulpattua Ruotsin juoksupelin jo lähelle aloituslinjaa, mutta pariin otteeseen Ruotsi löysi silti puolustuksesta juoksuaukkoja. Ensimmäisen maalinsa Ruotsi teki päästyään lähelle maalia ja toisessa keskushyökkääjä löysi pitkän väylän linjan päädystä.

Miika Kuipers nosti kenttäpotkumaalillaan Suomen 9–6 -johtoon, mutta Ruotsin jälkimmäisen touchdownin myötä ottelu eteni tauolle lukemissa 9–12.

Töyry heittää ja Viinamäki koppaa ratkaisun

Toisella puoliajalla ottelua häirinnyt vesisade jatkui, mikä hankaloitti heittopelin rakentamista. Kumpikin joukkueista luotti näin ollen edelleen enemmän juoksupeliin, mutta Suomelta varsinkin laitahyökkääjä Arttu Ketonen oli aina vaarallinen pallon saatuaan myös heittopelissä.

Heittopelistä syntyi myös lopulta Suomen ratkaisuosuma. Ketosen kiinniotolla Suomi eteni iskuetäisyydelle ja lopulta pelinrakentaja Samuli Töyryn heitto tavoitti tavoitti maalialueelta Sampo Viinamäen. Kun tämän jälkeen Kuipers potkaisi pallon haarukkaan kasvoi Suomen johto neljään pisteeseen, 16–12.

Ruotsi pääsi vielä lopuksi hyvän palautuksen ja Suomen rangaistuksen avustuksella lähelle Suomen maalialuetta, mutta Otto Mäkinen tärkeällä keskustan taklauksella ja lopulta Kuipers syötönkatkollaan pitivät huolen siitä, että Ruotsi jatkaa pelejään pronssiottelussa ja Suomen tie vie finaaliin loppulukemien 16–12 myötä.

– Olosuhteet olivat mitä haastavimmat, kommentoi Suomen päävalmentaja Kai Lindblad ottelun jälkeen viitaten märkiin olosuhteisiin. – Puolustus pelasi kaiken kaikkiaan loistavan ottelun.

– Tästä nyt, kunhan ensin saadaan pojat kämpille puhdistautumaan ja syömään, katsotaan sekä hyökkäyksen että puolustuksen osalta huomista pelisuunnitelmaa.

Pitkää valmistautumisaikaa finaaliin ei ole. Isäntämaa Tanska on nimittäin vastassa lauantaina jo alle vuorokauden päässä välierän päättymisen jälkeen. Loppuottelu käynnistyy lauantaina Suomen aikaa kello 15.00. Norja ja Ruotsi pelaavat pronssiottelussa kello 11.

PM-kisat, välierä

Suomi–Ruotsi 16–12 (9–12)

Suomen pisteet:
Saidou Jallow 6, Sampo Viinamäki 6, Miika Kuipers 4
Suomen MVP: Edward Vesterinen

Loppuottelun stadion vaihtui perjantai-iltana.

Suomi kohtaa U17-ikäluokan PM-kisojen finaalissa Tanskan lauantaina kello 15.00 alkaen. Vejlen kaupungissa Etelä-Tanskassa pelattavien kisojen välierissä Suomi kaatoi perjantaina Ruotsin 16–12 ja Tanska puolestaan oli torstaina Norjaa parempi pistein 28–23.

Sade pehmitti kisa-areenana toimivan Vejle Stadionin perjantaina siihen kuntoon, että lauantain ottelut siirrettiin pelattavaksi BGI Akademietille. Aikataulu säilyi samana, eikä muutoksella ole ollut Suomen joukkueen valmistautumisen suhteen minkäänlaisia vaikutuksia.

Finaali on katsottavissa live streamina osoitteessa http://zibrasport.dk/daff/live/.

Aiemmin lauantaina pelatussa pronssiottelussa Ruotsi johti Norjaa päätösneljänneksellä lukemin 33–0 ja oli näin ollen erittäin vahvasti kiinni kolmannessa sijassa.

Suomen 17-vuotiaat ovat Pohjoismaiden mestareita!

 

Pelinrakentaja Samuli Töyryn loistopeli ja teräksinen Leijona-puolustus takasivat PM-kultaa Suomelle

Amerikkalaisen jalkapallon Pohjoismaiden mestaruuskisat päättyivät suomalaisjuhliin. Suomi kaatoi finaalissa isäntämaa Tanskan 12–31 (6–17).

Aivan kuten välierässä Ruotsia vastaan, myös finaaliin Suomi sai hyvän lähdön. Tanska tiesi, että Suomelta löytyy voimaa juosta vahvoista muodostelmista, mutta tästä huolimatta lounaisnaapurimme eivät tähän keksineet keinoja juoksuvyörytyksen patoamiseen. Ensimmäisellä neljänneksellä Joel Särkelä juoksi touchdownillaan Suomen 0–6 –johtoon. Miika Kuipersin potku koristeli tilannetta vielä yhdellä pisteellä.

Tanskan hyökkäys pysyi hyvin Suomen pihdeissä koko ottelun ajan. Kotijoukkue pääsi kuitenkin avausneljänneksellä peliin mukaan puolustajan riistettyä pallon ja palautettuaan sen suoraan maaliin asti. Lisäpiste ei kuitenkaan onnistunut ja näin ollen johto pysyi Suomella – lopulta loppuu n asti.

Yksi Suomen PM-kisasankareista on ehdottomasti potkaisija-kulmapuolustaja Kuipers, jonka korkeat lentopotkut tuottivat palauttajille suuria vaikeuksia kummassakin ottelussa. Finaalin avauspisteissä Suomi sai hyvän kenttäaseman, kun Tanskan palauttaja pudotti lentopotkun ja suomalaiset sen peittivät. Toisella neljänneksellä Kuipers lisäsi puolestaan kenttäpotkumaalilla Suomen johdon lukemiin 6–10. Kaiken kaikkiaan Kuipersin tilille merkittiin ottelussa seitsemän tehtyä pistettä.

Pelinrakentaja Samuli Töyry pelasi lauantaina huomattavasti tanskalaista virkaveljeään varmemmin ja Suomi pystyi näin ollen sekoittamaan punahousuisten puolustusta sekä tiiviillä voimapelillä että avoimella heittopelillä. Santtu Vehkomäki, Arttu Ketonen ja Kristian Ristilä ottivat Suomelle tärkeitä koppeja ja erityisesti Ketonen osoittautui tanskalaisille liian nopeaksi pallonkantajaksi. Hänen irtiottonsa kasvatti Suomen johdon toisella neljänneksellä jo kymmeneen pisteeseen ja kun Kuipers vielä touchdownin jälkeen latasi jälleen pallon haarukkaan, Suomi johti puoliajalla 6–17.

Toisella puoliajalla Töyry heittää maalin ja juoksee maalin

Ketosen luodinnopeaa liikkuvuutta nähtiin myös toisen puoliajan alkuun, kun koordinaattori Jason Thomasin kutsumassa reverse- eli suunnanmuutospelissä Ketonen sai pallon keskushyökkääjältä ja pääsi kiertämään tanskalaispuolustuksen vasempaan sivustaan, josta löytyi lopulta avoin kaista aina maaliin asti. Suomen harmiksi pelissä oli kuitenkin kiinnipitorike eikä maalia hyväksytty vaan sinipaitoja siirrettiin taaksepäin.

Kolmannella neljänneksellä Suomi kuitenkin pääsi lopulta tulostaululle. Suomi pelasi neljännellä yrityksellä yllätyspelin lentopotkumuodostelmasta ja pääsi Kuipersin juoksulla lähelle maalialuetta. Seuraavalla yrityksellä hyökkäys ryhmittyi juoksemaan keskeltä linjaa pallon maaliin, mutta pelinrakentaja Töyry pitikin hämäyksen jälkeen pallon itsellään ja löysi nappiheitollaan maalialueen nurkasta sinne livahtaneen Ristilän. Varma kiinniotto ja Suomi kasvatti jälleen johtoaan kuudella pisteellä. Kuipersin lisäpistepotkun onnistuttua jälleen kerran Suomi johti jo 6–24.

Suomen puolustus pelasi läpi ottelun huipputasolla. Edward Vesterinen näytti jälleen kerran, että kuuluu ikäluokkansa kansainväliselle huipulle. Ennen kaikkea päävalmentaja Kai Lindbladin koordinoima puolustus kuitenkin pelasi yhtenäisenä joukkona, jonka puristuksessa Tanskalla ei ollut selviytymismahdollisuuksia. Tanskalla on käytössään nopeita pelaajia, mutta Suomen linja ja tukimiehet pitivät huolen, että juoksupeli ei missään vaiheessa edennyt avoimelle kentälle. Heittopelillä isännät eivät pystyneet kolmen ensimmäisen neljänneksen aikana Suomen takakenttää haastamaan.

Päätösneljänneksellä Suomi vaihtoi hyökkäyksessä juoksumoodin päälle ja alkoi louhimaan pelikellosta aikaa pois. Vaikka pisteitä ei hetkeen nähtykään, oli pelikello huvennut nopeasti ja Tanska taisteli pian sekä Suomea että aikaa vastaan. Tässä vaiheessa Juutit saivat onnistumisia heittopelissä ja lopulta myös Tanska pääsi heittotouchdownilla kasvattamaan pistepottiaan. Lisäpiste ei onnistunut, joten Suomi johti lukemin 12–24, kun ottelua oli kaksi minuuttia jäljellä.

Suomi poimi tanskalaisten lyhyen aloituspotkun ja lähti jälleen pelaamaan juoksupelillä peliaikaa pois. Tällä kertaa Sebastian Lugora puhkaisi koko kentän ja juoksi aina yhden jaardin päähän maalialueesta. Seuraavalla yrityksellä erinomaisen ottelun pelannut pelinrakentaja Töyry piti pallon itsellään ja juoksi sen keskeltä maaliin. Kuipers sinetöi potkullaan loppunumeroiksi 12–31.

Päävalmentaja oli sanaton ja onnellinen

Päävalmentaja Kai Lindbladilla on joukkueen kanssa takanaan intensiivinen valmistautuminen. Suomi lähti kisoihin hyvin valmistautuneena, mutta vailla suurempaa tietoa vastustajien tasosta. Voitokkaan finaaliin jälkeen päävalmentaja ei edes pyrkinyt syväanalyysiin, vaan tyytyi olemaan onnellinen valmentaja onnellisten pelaajien keskellä.

– Teimme puolustuksessa juuri sen, mitä meidän piti tehdä – ja teimme sen tehokkaasti. Hyökkäys teki meille tarpeeksi pisteitä, niin saatiin sitten mestaruus. Vähän on sellainen sanaton olo nyt tässä vaiheessa.

Suomi voitti edellisen kerran PM-kultaa 17-vuotiaissa neljä vuotta sitten. Tällä hetkellä suomalaisilla on hallussaan molemmat juniori-ikäluokkien PM-tittelit, sillä U19-maajoukkue voitti Pohjoismaiden mestaruuden vuosi sitten.

PM-kisat, loppuottelu:

Tanska–Suomi 12–31 (6–17)

Suomen pisteet:
Miika Kuipers 7, Joel Särkelä 6, Arttu Ketonen 6, Kristian Ristilä 6, Samuli Töyry 6
Suomen MVP: pelinrakentaja Samuli Töyry

U17 PM-kisojen lopullinen järjestys

1. Suomi

2. Tanska

3. Ruotsi

4. Norja

21.10.2017

2015 PM-kisojen edustusjoukkue Örebro, Ruotsi 15.-17.10.2015.

U17 edustusjoukkue

QBName TeamY.O.BLenght (cm)Weight (kg)
15MURTONIEMIARNOHelsinki Roosters199917565
7SALENIUSTHOMAS Nokia Ghosthunters199918383
       
RB      
4KATIGBAKCARLWolverines199916462
22SOININENONNIWolverines199817383
5TAVASTIONNITampere Saints200017378
12VALKAMOEEMELIAnders Trojans Turku199817878
       
WR      
88KINNUNENWALTTERIJyväskylän Jaguaarit199817070
84KIVILUOMAVEETI Kouvola Indians199818070
86NORDMANDANIELHelsinki Roosters199819094
10SAARIJÄRVIKIMHelsinki Roosters200018278
83VIINAMÄKISAMPOKouvola Indians200018375
2VILPPONENPETTERIKuopio Steelers199818380
       
OL      
57AALTONENRASMUSNokian Ghosthunters1998178110
71HARMAALASAMI Oulu Northernlights2000189144
79HVITFELTTUOMASTurku Anders Trojans1998183120
50LINDQVISTJASPERVantaa TAFT200118590
64OJANSIVUNIILOJyväskylän Jaguaarit200018793
76OLAVUOALEKSIWolverines1999188140
72RAJALAMIKKOAnders Trojans Turku1998188120
       
DB      
44KALEVAJOONASSeinäjoki Crocodiles199817865
28KONTIORASMUSPorvoo Butchers200017870
1OUAQUIFJONATANHelsinki 69ers199918382
40PAAVILAINENVILHOHelsinki Roosters200018067
20STIGZELIUSWILHELMHelsinki 69ers199917964
26TOIVOLAHEIKKITurku Trojans199918270
39TUOVINENEEMELIVantaa TAFT199917761
       
LB      
55BERGCHRISTERTurku Anders Trojans1998185105
34KORPELAMARKUSAnders Trojans Turku199817687
8LAHTINENANTTIVantaa TAFT199818184
43MÄÄTTÄLEEVIVantaa TAFT199818489
9NAARALAOLLIOulu Northernlights199818383
3VARTIAINENAKSELIHelsinki Roosters199918594
       
DL      
98AHONENEEMILOulu Northernlights1998185130
45LUKKARINENHEIKKIJyväskylän Jaguaarit199817882
41MATIKAINENKONSTAJyväskylän Jaguaarit199917790
91NIEMINENLEEVITurku Anders Trojans1998185100
94OINONENOTTOTurku Anders Trojans1998187130
99SILTAKORPISAKARIPorvoo Butchers1998176100
61SÖDERHOLMFRANKHelsinki 69ers199818582
44TANNINENKALLEKuopio Steelers1998190100

Ruotsi voitti PM-kultaa. Suomelle hopeaa ja Tanskalle pronssia

Finaali Ruotsia vastaan oli tasainen koitos.

Ottelun tapahtumat:

4QTR Ruotsi-Suomi 14-0 (2-0)

Qb Salenius juoksee, mutta rähmää pallon puolestaan. Suomi saa late hit -rangaistuksen pelin  jälkeen tapahtuneena. 1-10 fin19. Ruotsi laittaa polven maahan ja kuluttaa ajan loppuun. Suomen pelaajat ovat pettyneitä kovan taistelun jälkeen.

Olosuhteet olivat liukkaat ja ottelussa oli paljon rähmäyksiä, huonoja aloitussyöttöjä sekä pudotettuja palloja.

Ruotsalaiset pelasivat kovaa, fyysistä peliä. Kokoeroa ei ollut nähtäväissä kummankaan joukkueen eduksi.

Suomen MVP pelaajaksi valitaan vahvoja juoksuja esittänyt rb Eemeli Valkamo. Ruotsin MVPon  dl-pelaaja Dyrendal, joka aiheutti qb:eille kiirettä ja aikaansai fumbleja.

Suomalaispelaajalle late hit ja Ruotsi saa 1. yritykset. Ruotsi juoksee jälleen mutta rähmää pallon. Suomi saa pallon fin33 linjalta. Aikaa jäljellä 0:54.

Suomella 4. yritys edessä ja se epäonnistuu. Aikaa jäljellä 2:21 ja pallo Ruotsilla fin40. Ruotsi juoksee kelloa pois. Kiinnipito Ruotsille 2-22. Leijonat taistelevat yhä. 3-22.

Suomi lähtee hyökkäämään fin46 linjalta. Yleisö pitää kovaa ääntä ja pelaajat eivät kuule kutsuja. Pelinviivytysrangaistus. 1-15. Salenius joutuu heittämään kiireellä, mutta ilman tulosta.

Suomi oli jo taklaamassa Ruotsin keskushyökkääjä Jarwallia linjan takana, mutta tämä pääsi irti ja karkasi epäonnistuneiden taklausyritysten johdosta aina maaliin asti. Ruotsi lisää johtoaa 14-0 lukemiin. Lisäpiste epäonnistui.

Ruotsin keskushyökkääjä murtaa useita taklauksia ja saa uudet yritykset neljännellä yrityksellä.  1-10 fin40. Ruotsi juoksee 5 jaardia. Suomen toinen aikalisä kun otteluaikaa jäljellä 3:02. 

2-5 fin35, Ruotsi etenee kolme jaardia. 3-2 fin 33. Kehitysjoukkue kannustaa raivoisasti katsomossa.

Ruotsin juoksee, mutta Suomen puolustusrivit eivät horju. 3-9 Ruotsille, Suomen aikalisä.

Ruotsin puolustus pysyy asemissaan. Suomi pelaa neljännen yrityksen, mutta heittopeli epäonnistuu. Ruotsin pallo 1-10 swe49. Aikaa jäljellä 4:03.

Ruotsi juoksee voimalla ja repii Suomen puolustusta auki keskeltä. Huono aloitussyöttö pelastaa tilanteen ja Ruotsi joutui lentopotkaisemaan. Suomen etsikkoaika käynnistyy, kun peliaikaa jäljellä 5:36. Hyökkäysvuoro alkaa keskeltä kenttää.

Suomi juoksee linjanläpipelin, mutta rähmää pallon. Ruotsi peittää irtopallon ja tilanne on touchback. Ruotsi 1-10 swe20.

Thomas Salenius juoksee itse 30 jaardia murtaen taklauksia. Suomi kuuden jaardin päässä maalista. Ruotsi ottaa aikalisän.

Ruotsi potkaisee lyhyen aloituspotkun. Suomi pääsee hyökkäämään swe48. Valkamo juoksee keskeltä 12 jaardia ja uudet yritykset.

Suomi lentopotkaisee ja Ruotsi hyökkää swe25. Ruotsi pelaa read-optionin ja qb Isberg juoksee 75 jaardisen maalin. Ruotsi-Suomi 8-0 lisäpisteen epäonnistuessa. Peliaikaa jäljellä 8:55.

Tilanne kutkuttava 2-0 Ruotsille edelleen. Ruotsin lb Mohammed Ata juossut ympäri kenttää ahkerasti ja tehnyt jo 10 taklausta. Kolmannella yrityksellä Salenius säkitetään. 4-18.

—————————————————————————————

3QTR

Eemeli Valkamo juoksee vahvasti keskeltä uudet yritykset. Kiinnipitorangaistus seuraavalla yrityksellä vie joukkuetta taaksepäin. 1-20 fin35. Kolmas neljännes päättyy.

Suomen puolustus pelaa hurmiossa. Tukimies Markus Korpela ottaa Suomen kolmannen syötönkatkon ottelussa. Suomi hyökkää fin25y 1. ja 10.

Suomi ei onnistu etenemään ja joutuu lentopotkaisemaan. Ruotsi hyökkää swe29y. Ruotsin qb Cahling juoksee 30 jaardia.

Ruotsi pääsee neljäntoista jaardin päähän Suomen maalista, mutta jälleen kerran neljäs yritys epäonnistuu. Tilanne edelleen 2-0 Ruotsille. Suomi hyökkää fin 35 linjalta.

Suomi potkaisee ja Ruotsi vastaanottaa. Ruotsi aloitta hyökkäyksenssä swe30,  mutta Suomen puolustus on edelleen terävänä. Suomi saa pallon vuorostaan, mutta ei myöskään pääse eteenpäin kohti maalia. Lentopotku. Ruotsi ruorissa fin32y. 

Suomi vaihtoi pelinrakentaa, Thomas Salenius vuorossa.

—————————————————————————————

PUOLIAIKA. U17 PM-finaali Ruotsi-Suomi 2-0.

—————————————————————————————

2QTR

Eemeli Valkamo juoksee muutamat jaardit swing-kuvion päätteeksi. Puoliaika. Molemmilla joukkueilla suuria vaikeuksia heittopelin kanssa. Pallot osuvat kohteisiinsa, mutta pudotuksia tapahtuu tärkeissä paikoissa. Kumlassa edelleen vahva sumu ja runsaasti kosteutta.

Kiinnipitorangaistus Suomelle. 1. ja 20. 11s jäljellä. Murtoniemi säkitetään hail mary -pelin aikana. Peliaikaa 1s. Suomen viimeinen aikalisä käytössä.

Pelinrakentaja Murtoniemi löytää keskikentältä Kim Saarijärven. 1. ja 10 swe47y. Suomen hyökkäyskoordinaattori Oskari Niemi ottaa aikalisän, kun peliaikaa jäljellä 17s.

Suomen heittopuolustus on edelleen rautaa ja Ruotsin heittoyritykset eivät onnistu. Suomi saa vielä hyökkäysvuoron kun Kumlan stadionin kellossa on 0:25 jäljellä. Aikalisä Suomi.

Ruotsin hyökkäys ei onnistu heittoyrityksissään ja pelaa neljännen yrityksen. Sekin epäonnistuu ja Suomi saa pallon vielä pelipuoliskon lopussa. Kolme heittopeliä epäonnistuu. 4. lentopotku. Ruotsi saa pallon swe 27y kun pelikellossa 0:53.

Suomi ei etene ja tekee lentopotkussa fake-pelin. Uudet yritykset jäävät vain muutamien senttien päähän. Peliaikaa jäljellä 2QTR 1:37. Ruotsi hyökkää swe 48 linjalta.

Ruotsi saa uudet yritykset, mutta seuraavat´yritykset eivät tuo tulosta. Ruotsi ottaa aikalisän 4. ja 24y edettävää. Heitto epäonnistuu ja hyökkäysvuoro Suomelle. Erittäin tiukkaa taistelua Ruotsin johtaessa 2-0 toisella neljänneksellä.

Tilanne edelleen 2-0 Ruotsille. Ruotsin hyökkäys ei etene, lentopotkun palautuksessa pallo osuu suomalaispelaajaan ja pomppaa Ruotsin haltuun. Ruotsi jatkaa fin 44y linjalta.

2 qtr käynnissä. Suomi on maalintekoalueella ja onnistu enetemään kolmella yrityksellä. Suomi heittää neljännen yrityksen, mutta pallo irtoaa kontaktista. Ruotsi hyökkäysvuoroon swe10 y.

Qb Arno Murtoniemi heittää 30 y Waltteri Kinnuselle. Suomi juoksee vahvasti ja 1. yritys swe 6y linjalta.

Ruotsi pelaa heittopelejä, mutta Suomi puolustaa upeasti. Suomi aloittaa hyökkäysvuoronsa fin 48y.

Suomi etenee parikymmentä jaardia, mutta joutuu lentopotkaisemaan. Pallo swe 25y.

———————————————————————————-

1 QTR

Ensimmäinen neljännes pelattu. Ruotsi johdossa 2-0. Suomen puolustus kovana, yksi rähmäyksen peitto ja kaksi syötönkatkoa.

1.qtr  Ruotsi pelaa neljännen yrityksen ja Suomen Joonas Kaleva ottaa syötönkatkon. Pallo Fin 10y linjalla.

Suomen hyökkäysvirhe kolmannella yrityksellä omalla maalialueella johtaa ensimmäiseen pistesuoritukseen. Safety. Ruotsi johtaa 2-0.

Suomi tekee onside-potkun, mutta Ruotsi peittää pallon Suomen 40y linjalla.

Swe pelaa read-option pelin ja tekee heti 40y mittaisen maalin. Peli hylätään kiinnipitorangaistuksen takia. Ruotsi hyökkää juoksuilla ja heitoilla kolmen jaardin päähän maalista. Fumble juoksupelissä ja Suomi saa pallon.

Suomi aloitti ottelun hyökkäyksellä. Ruotsi potkaisi pallon lyhyenä ja peitti sen Suomen 30y kohdalla. Ruotsin ensimmäinen hyökkäysyritys päättyy safety Heikki Toivolan syötönkatkoon. Suomi hyökkää omasta päädystään ja etenee hyvin juoksuilla, mutta Ruotsin syötönkatko tapahtuu keskikentällä. 

U17 PM-kisojen finaali aloituspotkua vailla. +5 celsiusta, tuuleton keli ja kova sumu Kumlan stadionilla. Ruotsin ja Suomen joukkueet valmiina esittelyyn.

 

 

U17 II joukkue

       
Name TeamJersey noY.O.BLenght (cm)Weight (kg)
       
QB      
WAHLSTEINAUGUSTHelsinki Roosters3200019070
VAIJAEEROKouvola Indians5199818070
       
RB      
ADERDANIELPorvoon Butchers8199917374
HIETALATIMISeinäjoki Crocodiles34199817792
KUUSINIVASAKUOulu Northern Lights39199918584
LAPOLAROOPEHelsinki Roosters24199917274
MUURIOTTOHelsinki Wolverines92199917688
       
WR      
HANHISALOARTTUOulu Northern Lights87199818276
KETONENARTTUEspoo Wolverines81200017264
LAALORASMUSWolverines88199919270
MÄKLINLEOEspoo Wolverines82200018067
SAARELAINENELIASHyvinkää Falcons84200017765
SYRJÄNENAKSELIJyväslylän Jaguaarit80199917670
       
OL      
ALA-HYNNILÄLAURITampere Saints65199919385
KOSTETNIKOTurku Anders Trojans792000166129
LEHTINIEMIOSKARIPorvoo Butchers73199918898
SIHVOVILLETurku Anders Trojans771999185110
SORVARIELIASHyvinkää Falcons55199918590
TUOMINENRIKUSipoo Bulldogs61199818296
YLINIEMIVILLESeinäjoki Crocodiles78199919795
       
DB      
JÄRVINENJOELPorvoo Butchers22199917768
KYLLIALEKSIHelsinki Wolverines12199917875
LAALOELMERIWolverines19200116870
STROHECKERNIKOLASKuopio Steelers36199818573
TUISKUTUOMASVantaa TAFT15199918070
YLI-SAVOLABRANDONLahti Panther/Porvoo Butchers40199916865
       
LB      
ISO-KUORTTIJANJyväslylän Jaguaarit10199916677
LUNDBERGLEONARDOTurku Anders Trojans1199818689
MÄKELÄJUSSIPorvoon Butchers9199817790
RAJALAOLLITurku Anders Trojans44200018967
TAIKOFFALEKSIPorvoo Butchers41199817493
TUOMINENPETTERIHelsinki Wolverines26199818684
       
DL      
HARAMAAVILLENorthern lights Oulu91199818080
LATVA-VALKAMAOSKARIPorvoon Butchers30199819085
MÄKINENTOMITampereen Saints2199817085
PESONENEPPUSipoo Bulldogs991998182100
SINISALOHENRIHyvinkään Falcons20200017185
VIRTANENJULIUSTurku Anders Trojans32199817575
 

STAFF

 

U17 PM-kultaa 2013. 2013 PM-kisat  Vantaa – Suomi-Ruotsi 14-0, kehitysjoukkueet Suomi-Ruotsi 16-6

 

U17 Finland 

Blue jersey      

#

NAME

POS

YEAR

HT

WT  

TEAM

1 PETTERI PUNTILAQB199618078HELSINKI WOLVERINES
2LASSI NYMANCB199617478HELSINKI WOLVERINES
3OSKARI LAPPALAINENWR199618378JYVÄSKYLÄ JAGUAARIT
5MARKUS HAAPASAARIWR199817060HELSINKI ROOSTERS
7OSCAR DROCKILAQB199818073HELSINKI 69ERS
8JERE PAANANENDB199717671PORVOO BUTCHERS
9KALLE KILICKESENWR199618888TURKU TROJANS
10ROBIN DROCKILAWR199618488HELSINKI 69ERS
11VILLE OLLONQVISTWR199617267PORI BEARS
12RONNY LEHMUSSAARIDB199717877NOKIA GHOSTHUNTERS
14EETU TUOMINENWR199618284TAMPERE SAINTS
21JUUSO KANTOLARB199716065OULU NORTHERN LIGHTS
22ALEXANDER WASILJEFFDB199717471HELSINKI 69ERS
30JONI KÄHÖNENRB199618186OULU NORTHERN LIGHTS
31JANNE PAAVILAINENRB199617586TURKU TROJANS
33JOONAS MATTILARB199617378VANTAA TAFT
34THACH MAI TRIRB199616466TURKU TROJANS
36PETTERI TUOMINENLB199818477HELSINKI WOLVERINES
40KARRI PAJARINENRB199816765HELSINKI ROOSTERS
42JAAKKO KOIVUNENLB199618382NOKIA GHOSTHUNTERS
43MIIKKA KOKKONENLB199617891HELSINKI ROOSTERS
44SIMO ÅKERBERGLB199617580TURKU TROJANS
45PEIK LEHTINENLB199718578HELSINKI ROOSTERS
46JUHA LUURILB199618383SEINÄJOKI CROCODILES
47PETRUS RAEKIVILB199618485HELSINKI ROOSTERS
56KIM KARHUDL199719092VANTAA TAFT
59MIKAEL VILJANENOL1996180105VANTAA TAFT
60ALEKSI OLAVUOOL1999182110ESPOO DEVILS
64ALI ERSANOL1997175115NOKIA GHOSTHUNTERS
65JERE LAHTIOL1996185120HELSINKI ROOSTERS
68JERRY GRÖNLUNDOL1997184100HELSINKI ROOSTERS
69EPPU PULKKINENOL1996193110KOUVOLA INDIANS
73JUKKA RISTOLAINENOL1996182115SEINÄJOKI CROCODILES
77VILJAMI REINIHARJUDL199618593OULU NORTHERNLIGHTS
90JUHANI JURVAKAINENDL1996182115OULU NORTHERNLIGHTS
92MIIKKA KAUNISMÄKIDL199818590SEINÄJOKI CROCODILES
95SANTERI KAHILALUOMADL1997175103NOKIA GHOSTHUNTERS
99SAMULI VEHKOMÄKIDL1996185101HELSINKI ROOSTERS

LIVE STATISTICS – LIVE TILASTOT

Thursday games

Denmark red – Finland II

Denmark white – Finland I

Friday games

Sweden II – Denmark red

at 1 pm Sweden I – Denmark white

Saturday games

at 10am Finland II – Sweden II

at 1 pm Finland – Sweden

 

Suomen kehitysjoukkue oli PM-turnauksessa voittamaton.

U17 Finland II

 KEHITYSJOUKKUE     
white jersey      

#

NAME

POS

YEAR

HT

WT

 TEAM

1MICKE KAARNAKARIQB199717970HELSINKI WOLVERINES
7HEIKKI TOIVOLAQB199918065TURKU TROJANS
8RASMUS MÄKINENWR199617873HELSINKI WOLVERINES
9ARTTU KONTIOWR199718179PORVOO BUTCHERS
12NIKO SAARIJÄRVIWR199717876HELSINKI ROOSTERS
14NIKI PEHKONENWR199618284HELSINKI ROOSTERS
21JOONAS RUOTSALAINENDB199717058TURKU TROJANS
22JERE SALEJÄRVIDB199918381VANTAA TAFT
24SAMUEL GONZALESLB199718285HELSINKI 69ERS
26EEMELI VALKAMODB199817773TURKU TROJANS
30LUIS ACAORB199717066VANTAA TAFT
31JONI LINDHOLMRB199617778VANTAA TAFT
32JUHO KÄRKKÄINENRB199918078SIPOO BULLDOGS
33SAMU TELENIUSRB199718095NOKIA GHOSTHUNTERS
35NOOA HIRVONENRB199718063KUOPIO STEELERS
36TONI AHONENRB199718675HELSINKI ROOSTERS
42TINO HIETALALB199617880SEINÄJOKI CROCODILES
43NIKLAS REINHARDTLB199618080HYVINKÄÄ FALCONS
44CHRISTER BERGLB1998184105HYVINKÄÄ FALCONS
45MARKUS KORPELALB199817578TAMPERE SAINTS
46EERO ALARINTALB199718178SEINÄJOKI CROCODILES
51DENNIS ILMELÄDL199818280HELSINKI ROOSTERS
52TUOMAS HEINONENDL199717585HELSINKI WOLVERINES
53OTTO OINONENDL1998186112HYVINKÄÄ FALCONS
68JANNE SIPILÄDL199617696HELSINKI WOLVERINES
56NIKI SVENNBLADDL199717983HELSINKI WOLVERINES
61WERNERI KAARTINENOL1996190120HANKO SUN CITY
64ALEKSI HOLMSTRÖMOL1996178105HANKO SUN CITY
67KALLE TANNINENDL199818891KUOPIO STEELERS
74VILI KUJANPÄÄOL1997186121NOKIA GHOSTHUNTERS
70MIRO SALMINENOL199718590HELSINKI 69ERS
76MIKKO RAJALAOL1998184104TURKU TROJANS
73TONY HOPIAOL1998187111VANTAA TAFT
71LEO LUNDBERGOL199818180TURKU TROJANS
77TUOMAS HVITFELTOL1998180100TURKU TROJANS
92ONNI SOININENDL199817572ESPOO DEVILS
 
 
 

U17 maajoukkue 2011

#NamePrenamePositionYear
of Birth
Height
(cm)
Weight
(kg)
Team / College
1ChaudharyYannickwr199617565Helsinki Roosters
5KallioVeikkodb199417967Helsinki 69ers
7KauhanenHenriqb199418285Kouvola Indians
9HaroPetteriqb199417885Espoo Devils
10NuutilaMikkiwr199419486Porvoo Butchers
11KoivunenJaakkodb199617770Nokia Ghosthunters
12TirkkonenJaakkodb199417574Turku Trojans
16LehtonenTuukkadb19951877Tampere Saints
21ThorströmTeemudb199418573Turku Trojans
22StoryPatrickrb199517570Helsinki 69ers
30KaapuMikkodb199517273Nokia Ghosthunters
31PouttuValtterirb19941874Rauma Storm
33KoivistoJoonasdl199418587Kouvola Indians
34JussilaJeredb199517564Helsinki Roosters
35MetsäRooperb199417887Sipoo Bulldogs
36PuhtimäkiPatrikrb199517889Seinäjoki Crocodiles
43TörmänenJoonalb199417474Oulu Northern Lights
43SkaffariLaurilb199417479Porvoo Butchers
44VärinenJaskalb199518174Seinäjoki Crocodiles
51KokkonenAleksilb199517775Sipoo Bulldogs
54JokelainenAnttilb199418484Oulu Northern Lights
55KokkonenMiikkalb199617481Sipoo Bulldogs
57RäsänenVladislavol1995195143Rauma Storm
59RaekiviPetruslb199617874Helsinki Roosters
63LiljaJaniol1994180101Porvoo Butchers
64ToiminenMikkodl1995184112Helsinki Roosters
65LahtiJereol1996180106Helsinki Roosters
66VehkomäkiSamulidl199618088Helsinki Roosters
67RissanenTopiol199418399Seinäjoki Crocodiles
68RusanenEetuol1994187111Porvoo Butchers
69VänskäEmilol1994197132Oulu Northern Lights
70HakanenTimool1994182102Jyväskylä Jaguaarit
80KujalaJuliuswr199417366Sipoo Bulldogs
81MäkinenJuusowr199418372Turku Trojans
82RosenbergKristianwr199518778Seinäjoki Crocodiles
83KarhuJonnewr199418072Kouvola Indians
84HuttunenVerttiwr199418371Helsinki Roosters
89HannukselaEmilwr199418374Espoo Devils
95ToiminenHenridl199519993Nokia Ghosthunters

Staff

VirtanenTeroHead Coach, def. Coordinator
TeleniusSamiOff coordinator
PaukkulaTeemuRB coach
AlinenKlausWR coach
MartikkaAnttiOL coach
HakalaJuhaLB coach
NummiJukka-PekkaDB Coach
MerimaaMattiteam manager
KarjalainenPetriTrainer
LuomajokiJuliusTrainer
RosenbergRolleTrainer

Ruotsalaiset tanskalaisia parempia ensimmäisen päivän tuplamaaottelussa

Päivän ensimmäisessä ottelussa Tanskan ja Ruotsin U17 II-joukkueet pelasivat tasaisen ottelun, jonka Ruotsi voitti 7-24. Iltapäivän pääderbyssä ruotsalaiset ravurit onnistuivat paremmin ja näin edustusjoukkueiden otteluun saatiin lähes sama maaliero lopputuloksella 3-26.

Ruotsi oli ottelussa hieman enemmän niskan päällä ja teki ensimmäisen maalinsa lentopotkun palautuksesta. Tanskalla oli ottelun alussa maalintekotilanne, joka kuivui 3 pisteen lentopotkuksi. Ensimmäisen puoliskon toisen maalin Ruotsi juoksi peruspelien jälkeen. Tanska onnistui kääntämään Ruotsin corner blitzin isoksi peliksi ja pääsi aivan maalin tuntumaan toisen neljänneksen lopuksi. Ruotsalaisten onneksi heitto päättyi syötönkatkoon ja taukojohto oli 3-13 oli taattu.
Ruotsalaiset tekivät läpi ottelun vähemmän virheitä ja erityisesti lentopotku ja palautusjoukkueet kunnostautuivat. Tanska lähti poikkeuksetta huonoista kenttäasemista hyökkäysvuoroilleen. Ruotsi katkaisi kertaalleen Tanskan heiton ja pystyi jatkotilanteesta siirtämään ottelujohdon 3-21 numeroihin. Tanskan puolustus riisti puolestaan säkityksen johdosta irtopallon itselleen, mutta upporikasta tai rutiköyhään pelannut Tanska ei saanut riittävästi onnistumisia aikaan, että pistetili olisi karttunut. Ruotsi kaunisteli 24 jaardin juoksulla loppunumeroiksi 3-26.

Suomen joukkue matkusti maisemia ihaillen Odenseen, seurasi vastustajien ottelun ja piti walk through -harjoituksen majoituskoululla. Joukkue on valmiina kohtaamaan Ruotsin perjantain iltapäivällä.

Suomalaisten uskomaton comeback ei aivan riittänyt ruotsalaisten kaatoon. Suomi voitti toisen puoliskon 0-20 ja varsinaisella peliajalla peli oli tasan. Ruotsi puristi hyökkäyskilpailussa voiton 26-20 (20-0).

Paljon on virrannut vettä sitten Your Move -leirin Odensen pelipäivään. Sateinen keli ounasteli molemmilta mailta todellista smash mouth football sessiota. Sekä Suomi että Ruotsi pelasivat pääosin pro-muodostelmasta suoraviivaisia juoksupelejä.

Suomi aloitti pirteästi oman hyökkäyssessionsa ja päätyi pelaamaan red zonella neljä yritystä vailla lopputulosta. Ruotsi oli tehokas omalla vuorollaan ja pasautti kiertopelin suoraan maaliin. 7-0. Suomi tuotti keskikentän jaardeja hyökkäysvuorollaan ilman tulosta. Ruotsi rankaisi myös seuraavalla hyökkäysvuorollaan, vaikka joutui huonoon kenttäasemaan muutaman ison rangaistuksen johdosta. Suomen puolustajista kaksi kohtalokasta liukastumista johti Ruotsin lyhyen heittopelin kääntymiseen maalipeliksi. Ruotsi johti toisella neljänneksellä 14-0. 

Ruotsi lisäsi johtoaan ensimmäisen puoliskon lopuksi, kun Suomelle tuli murheellinen minuutti ensin rähmäyksen johdosta. Ruotsi potkaisi lopulta kenttäpotkumaaliyrityksensä tolppaan. Toinen Suomen hyökkäysvuoro jakson lopussa maksoi lopulta maalin, kun syötönkatkon jälkitilanteesta Ruotsin nopea Björn Sundqvist juoksi maalin. Lisäpiste epäonnistui ja taukojohto länsinaapurille 20-0.

Suomi keräsi kuitenkin voimansa puoliajalla ja tuli uudistuneena  otteluun mukaan. Jere Jussilan teknisesti hieno syötönkatko johti ”Lakeuden Pikajunan” Patrik Puhtimäen 86 jaardin juoksumaaliin, jossa hän mursi muutaman taklauksen ja sprinttasi karkuun ruotsalaispuolustajilta. Tämän jälkeen Suomen joukkue pelasi vapautunutta peliä. Tilanne epäonnistuneen lisäpisteen jälkeen 20-6. Suomi pelasi varmaa ja aggressiivista jalkapalloa toisen puoliajan. Puolustus pakotti ruotsalaiset poikkeuksetta 3-ja-ulos tilanteisiin. Mm. 15-vuotias Samuli Vehkomäki onnistui linjan takana taklauksessa ja tukimiehet Jaska Värinen ja Petrus Raekivi onnistuivat tehokkaasti taklauspelissään.

Teemu Thorström teki turnauksen tähänastisista maaleista upeimman. Hän pujotteli suomalaisblokkaajien takana syötönkatkonpalautuksen aina 88 jaardin verran maaliin asti. Yannick Chaudhary teki heitosta 2 pistettä. Suomi kavensi tilanteeksi 20-14. Suomi pakotti jälleen kerran Ruotsin lentopotkaisemaan ja seuraavalla hyökkäysvuorollaan hyökkäsi vääjäämättömästi Ruotsin päätyä kohti. Ensin laitahyökkääjä Mäkinen otti 37 jaardin kiinnioton, jonka jatkona hyvin joukkoja johtanut Petteri Haro syöksyi maaliin ja tasoitti ottelun kutkuttavasti 20-20 numeroihin. Suomen epäonneksi lisäpiste seilasi hieman maalitolpan ohi.

Kiihkeinä loppuminuutteina 2m pitkä Henri Toiminen blokkasi yhden Ruotsin heittoyrityksistä. Joonas Koivisto raatoi ottelussa linjapuolustajan ja keskushyökkääjän roolissa ja teki isoja puolustuspelejä. Varsinaisen peliajan jälkeen tulostaululla välkkyi 20-20.

Hyökkäyskilpailussa Suomi hyökkäsi ensin vailla tulosta. Ruotsalaiset stuffasivat juoksun ja onnistuivat säkittämään pelinrakentajan kertaalleen. Ruotsi oli toisella jaksolla pulassa Suomen kanssa.  Ruotsi onnistui kokoamaan rivinsä ottelun lopussa ja pitkän kiertopelin sekä pelinrakentajan syöksyn jälkeen onnistui voittamaan U17 mestaruuden 2011 numeroin 26-20. Joukkue oli voittanut Tanskan edellisenä päivänä 3-26.

Päävalmentaja Tero Virtanen oli tyytyväinen joukkueensa come back -mentaliteettiin, mutta oli luonnollisesti pettynyt lopputulokseen kuten muukin joukkue.

Suomi voitti Tanskan PM-kisojen toisessa ottelussa 30-10 (18-0). Hopeiset mitalit lämmittivät, mutta myöskin muistuttivat kuinka lähellä turnausvoitto oli.

Ottelu alkoi tasaisissa merkeissä. Tanskan hyökkäys tyrehtyi, kun linjapuolustaja Henri Toiminen otti rb-säkin eli taklauksen aloituslinjan takana ja Tanska suoritti kaksi ohiheittoa. Suomen hyökkäysvuorolla fullback Joonas Koivisto otti ensimmäiset yritykset omalla juoksukannollaan. Tanskalaiset olivat aktiivisia ja pysäyttivät Suomen linjanläpipelejä, mutta Tanska otteluun aktivoitu  pelinrakentaja Henri Kauhanen heitti seurakaveri Jonne Karhulle onnistuneesti 12 jaardia. Suomi maalasikin ensimmäisellä vuorollaan ajassa 5:05. Patrik Puhtimäki teki screen-pelin päätteeksi 25 jaardin maalin. Suomi johti 6-0. Lisäpiste blokattiin.

Tanska pääsi pitkällä heitolla ja henkilökohtaisen rikkeen johdosta 35 jaardin päähän maalista. Kolme heittoa meni kuitenkin harakoille ja linjapuolustaja Henri Toiminen kävi toistamiseen niittamassa tanskalaispallonkantaja Henry Mullerin Odensen nurmeen. 
Henri Kauhanen oli pelipäällä  ja heitti Jonne Karhulle kauniin kaaren oikeaan laitaan, jonka johdosta Suomi pääsi hyökkäämään 10 jaardin päästä. Puhtimäki toimi pallonkantojuhtana ja eteni jo muutaman jaardin päähän kiertopelillä. Yrityksessä oli kuitenkin kiinnipito. Tanskalaisten rikkeen takia Suomi pääsi kuitenkin uudelleen lähietäisyydelle ja hyökkäyskoordinaattori Telenius kolmannella yrityksellä juoni lyhyen heittopelin Yannick Chaudharylle, joka vei Leijonat 12-0 johtoon aivan toisen neljänneksen alkuun. Lisäpistepeli heitettiin ilman onnistumista.

Tero Virtasen ohjaama puolustus oli hyvin kartalla ottelussa. Tanskan pelinrakentajana toiminut Carl Gustav Lindström ei onnistunut heitoissaan ja ainoan juoksuyrityksen taklasi linjassa 15-vuotias Samuli Vehkomäki. 
Suomen kolmas hyökkäyssarja lähti liikkeelle keskikentältä, mutta Tanska pysäytti heittoja yrittäneen Suomen. Shotgun muodostelmasta suoritettu Suomen  lentopotku blokattiin. Tanska juoksi harvinaiseksi käyneet ensimmäiset yritykset pelinrakentajan omalla juoksulla, mutta kiinnipito vei pallon taakse. Vehkomäki ahdisteli kahteen kertaan pelinrakentajaa ja aiheutti kiirettä heittoihin.

Suomen neljäs drive lähti Tanskalaisten tuplarangaistuksen jälkeen jälleen keskikentältä. Pallo menetettiin tällä kertaa rähmäyksen johdosta 30 jaardin linjalla. Mads Larsen juoksi 9 jaardia keskeltä. Myös uusi pelinrakentaja Fredrik Munchow tuli kehiin. Tanskan läpi ottelun viljelemät nopeat wr-screen heitot kuitenkin epäonnistuivat pallontiputusten johdosta. Tukimies Antti Jokelainen otti tärkeään paikkaan pelinrakentajasäkityksen. 4:llä yrityksellä linjapuolustaja Mikko Toiminen ahdisti pelinrakentajaa siinä määrin, että nähtiin jälleen epäonnistunut hätäheitto.

Suomi rähmäsi uudelleen hyökkäysvuorollaan pallon ja Tanska pääsi ensimmäistä kertaa red zonelle yrittämään pisteitä kun aikaa jäljellä oli 3:13. Rangaistus vei Tanskan 8 jaardin päähän. Suomen onneksi tanskalaislaitureilla oli huono päivä ja pallot tippuivat kerta kerran jälkeen. Tukimies Lauri Skaffari otti hienon syötönkatkon ja kelloon jäi aikaan muutama minuutti.

Varmasti pelannut pelinrakentaja Kauhanen heitti Chaudharylle 5 jaardin heiton ja  sen jälkeen Karhulle 15 jaardia. Suomella oli hyvä myötätuuli  päällä ja rangaistuksien sekä Joonas Koiviston dive-peli  jälkeen Suomi eteni 22 jaardin päähän maalista. Tarvittiin neljä yritystä ennenkuin Henri Kauhanen tyylitteli kaaripallon kulmaan Juuso Mäkiselle ja Suomi johti 18-0. Lisäpisteongelma jatkui ja potku meni ohi. Suomi piti puolustuspäänsä jakson loppusekunneilla puhtaana ja linjapuolustaja Mikko Toiminen otti ensimmäisen säkkinsä.

Kolmannella jaksolla Suomi piti pintansa hyvin puolustuksessa, kun Tanska onnistui peittämään pallon itselleen. Rangaistus toi juutit lopulta 2 jaardin päähän, mutta Suomi-defence piti linjansa ja antoi lopulta vastustajalle kenttäpotkumaalin. Tilanne 18-3. Suomen nuoret hyökkäyslinjamiehet vastasivat tuleen tekemällä hienon aukon oikealle puolelle linjaa ja kentän yksi hahmoista Patrik Puhtimäki juoksi toisen maalinsa. Pelikello näytti 6:34 lukemia ja Suomi johti ottelua 24-3. 2 pisteen lisäpistepeli jäi vaille tulosta. 

Ottelu oli selvästi rikkonaisempi kuin Suomen ensimmäinen ottelu. Tanska jostain syystä pelasi epätasainen onnettomasti ja keräsi lähes 200 jaardia rangaistuksia, kun Suomelle takaperin mitattiin viis rangaistusta. Tanska peluutti kolmea pelinrakentajaa, mutta ei saanut rytmiä ja tulosta aikaan. 

Suomalaisten peli oli varmempaa ja ennenkaikkea valmiimpaa. Hyökkkäyskoordinaattori Telenius oli laskenut oikein, että Ruotsi ja myös Tanska joutuivat reagoimaan Suomen menestyksekkääseen juoksupeliin ja tämä avasi heittoväyliä. Tanska pystyi pysäyttämään Suomen kahden keskushyökkääjän pelaamisen, mutta Kauhasen masinoima neljän laitahyökkääjän pelitapa oli heille liikaa. Rauhallinen pelitahti ja selkeät valinnat saivat Suomen hyökkäyksen onnistumaan. Linja salli vain yhden säkityksen kun taas Tanskan pelinrakentajat keräsivät itseään nurmikentältä kahdeksan kertaa.

Ottelun loppuvaiheissa linjapuolustaja Joonas Koivisto pelasi jälleen kovaa ja kävi ottamassa yhden säkin sekä taklauksen linjan takana. Mikko Toiminen oli pelipäällä ja nosti säkityksiensä määrän kolmeen. 
Suomi lentopotkaisi toisen kerran ottelussa ja Tanska onnistui blokissaan viimeisellä neljänneksellä. Toinen näkyvästi pelannut linjapuolustaja Samuli Vehkomäki otti säkityksen hyvään paikkaan, kun Tanska oli jo 15 jaardin päässä maalinteosta. Tanska kuitenkin onnistui monisatapäisen kotiyleisön riemuksi vihdoin ja viimein heittomaalin teossa ja kavensi tilanteeksi 24-10 onnistuneen lisäpistepotkun jälkeen.

Tanskalaisten hurmiollinen rynnistys tyrehtyi, kun onside-potku jäi Teemu Thorströmin haaviin ja Suomi pääsi hyökkäämään 40 jaardin päästä. Patrik Puhtimäki sai jälleen vastuuta ja toi palloa kahdella yrityksellä 7 jaardia. Roope Metsä teki hyvän 8 jaardin kiertopelin ja sai Suomelle 15 jaardia lisää rangaistuksen johdosta. Pelinrakentaja Henri Kauhanen heitti kylmän viileästi 14 jaardin päästä maalialueen kulmaan kirmanneelle Juuso Mäkiselle, joka teki toisen henkilökohtaisen maalinsa, kun aikaa oli jäljellä 1:23.

Suomi varmisti hopeamitalit turnauksesta 30-10 selkävoitolla Tanskasta. Takamies Veikko Kallio varmisteli koko Suomen joukkueen voiton ottamalla syötönkatkon ottelun lopuksi.

Suomen joukkue palkitsi seuraavat pelaajat PM-turnauksessa:

Suomi-Ruotsi
rb Patrik Puhtimäki, Seinäjoki Crocodiles
db Teemu Thorström, Turku Trojans
ol Jani Lilja, Porvoo Butchers

Suomi-Tanska
dl Emil Vänskä, Oulu Northern Lights
dl Joonas Koivisto, Kouvola Indians
dl Mikko Toiminen, Helsinki Roosters

Yleispalkinnot turnauksessa:
qb Petteri Haro, Espoo Devils
qb Henri Kauhanen, Henri Kauhanen
wr Juuso Mäkinen, Turku Trojans

Tanskan muistopallo
rb Patrik Puhtimäki

Vuoden 2008 U16-joukkueelle selkävoitto Ruotsista 33-6. Tiettävästi tämän ikäluokan ensimmäinen virallinen maaottelu maailmassa lajissamme pelattiin Velodromilla hienoissa tunnelmissa. 

16-vuotiaiden maajoukkueelle Pohjoismaiden mestaruus

Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkue voitti Ruotsin 33-6 ja samalla Pohjoismaiden mestaruuden. Alun perin ikäluokan PM-kisat oli tarkoitus järjestää Tampereella, mutta poisjääntien takia kisat kutistuivat Velodromilla pelattuun Suomen ja Ruotsin väliseen otteluun. Ruotsi oli edellisenä viikonloppuna pelannut Norjaa vastaan Tukholmassa ottelun ja voittanut sen 8-7.

Suomi oli valmistautunut otteluun huolellisesti ja Ruotsin ensimmäinen hyökkäysdraivi päättyi lentopotkuun. Päävalmentaja Tero Virtasen lentopotkun blokkikuvio onnistui täydellisesti ja Lauri Anttila poimi blokatun potkun jälkeisen irtopallon ja kiiti 9 jaardia maaliin. Mikko Sormunen latasi lisäpisteen varmasti.

Ensimmäinen neljännes sujui todella hienosti nuorten leijonien kampittaessa ruotsalaisia lähes joka alueella. Puolustus piti kutinsa todella tarkasti ja voimakasta juoksupuolustusta suoritti Victor Sarvi, joka dt asemista otti useita linjan takana tapahtuneita taklauksia. Yksi Suomen hyökkäyshahmoista oli linja kokonaisuudessaan, joka sai avoimella kentällä lähes pysäyttämättömän Mickey Kyein hurjaan pallonkantovireeseen. Ensimmäisen maalinsa Kyei pasautti 50 jaardia ruotsalaisia kierrellen ja kaarrellen. Sormunen lisäsi 14-0 numerot potkullaan.

Ensimmäisen pelijakson varsin varman oloisesti pelasi pelinrakentaja Santeri Supi. Hän onnistui löytämään 65 jaardin verran kolmella kopilla laitahyökkääjä Jukka Lautamattia. Suomen kolmannen maalin Supi viimeisteli itse juoksemalla sentteri Tapio Jääskeläisen selän takaa lähietäisyydeltä. Sormunen potkaisi oululaislapikkaalla selkeän neljännesjohdon 21-0. Ruotsi ei saavuttanut yhtään ensimmäistä yritystä tällä jaksolla.

Toinen jakso jatkui lähes samoissa merkeissä. Mickey Kyei porhalsi upean 89 jaardin maalin näyttäen pikajuoksunopeutta Ruotsin atleettisille takamiehille. Lisäpistepotku jäi huonon aloitussyötön vuoksi vajaaksi. Suomi johdossa 27-0. Suomalaisyleisö hurrasi kovasti ja jaksoi kannustaa läpi ottelun U16 urhoja.

Hyökkäyskoordinaattori Andy Bezaire käytti vappupelikirjan sivulta yksi tuttua tuplaheittoa. Lyhyen sivulle suuntautuneen heiton Santeri Supilta otti vastaan toinen pelinrakentaja Mikko Seppänen, joka suuntasi lähes 50 jaardin maalin juosseelle Miro Lopperille tarkan syötön. Lopperi jaksoi taistella viimeiset taklaajat kinteriltään ja nosti Suomen turvallisen tuntuiseen taukojohtoon 33-0 lisäpisteen epäonnistuessa.

3. neljännes oli puolustusten taistoa. Suomen kovaa taklaavat ja jokapaikkaan ehtivät safetyt Ville-Valtteri Suojanen ja Niko Roiko pelasivat varmaa peliä. Ruotsi tukeutui heiton sijasta entistä enemmän juoksuun ja saikin muutaman ensimmäisen yrityksen.  Rangaistusten johdosta Ruotsin 16-vuotiaat pääsivät yrittämään maalia 8 jaardin päästä, mutta Suomen muuri piti kutinsa.

Neljännellä jaksolla Fredrik Dreifeldt kavensi loppunumeroiksi 33-6. Suomi piti pelaajavaihtosirkusta yllä ja menetti hieman rytmiä hyökkäystoiminnastaan.  Puolustuksessa tilastoja koristelivat tukimies Otso Flinkman, joka otti yhden syötönkatkon ja blokkasi lisäpisteen sekä kantoi palloa 30 jaardia kohti Ruotsin päätyä. Ruotsi pyristeli vielä jonkin verran, mutta Johan Versluisin syötönkatko selvitti lopullisesti seikan, että Suomi on U16 sarjan kiistaton mestari vuonna 2008 Pohjoismaissa.

Team MVP Suomi dt Victor Sarvi
Team MVP Ruotsi qb Fredrik Dreifaldt
Game MVP rb Micky Kyei, Suomi

PM-kultaa Suomi:

# 44 LBSampsa Isohätälä1737316.03.93Oulu Northern Lights
# 55 LBVille Tanskanen1858009.08.93Helsinki Roosters
# 41 LBOtso Flinkman1827402.10.92Espoo Devils
# 42 LBWalter Vasanoja1747411.12.92Vaasa Vikings
# 43 LBLauri Anttila1847910.08.92Tampere Saints
# 21 SJoni Ranta-aho1806512.07.92Sipoo Bulldogs
# 40 SNiko Roiko1756807.12.92Porvoo Butchers
# 25 SVille-Valtteri Suojanen1847822.05.92Turku Trojans
# 26 SJussi Penttinen1786017.01.93Espoo Devils
# 23 CBMax Lyytikäinen1847629.04.93Helsinki Wolverines
# 31 CBJohan Versluis1746504.12.92Helsinki Roosters
# 24 CBVille Setälä1828428.01.92Pori Bears
# 35 CBJoonas Nokelainen1776822.3.93Vantaa TAFT
# 95 DEVictor Sarvi19611006.01.92Espoo Devils
# 88 DEHenri Taussi1777411.03.93Espoo Devils
# 93 DEBenjamin Snåfs1759215.04.93Vaasa Vikings
# 96 DETaimo Halme1909508.09.92Jyväskylä Jaguaarit
# 94 DTLauri Tihula18211003.09.93Kouvola Indians
# 90 DTToni Pulkkinen17710306.09.92Sipoo Bulldogs
# 99 DTOskari Lähdeaho18711024.10.92Helsinki Roosters
# 45 FBWaltteri Varjokivi1849013.05.93Turku Trojans
# 46 FBJoni Huttu1768415.06.92Oulu Northern Lights
# 33 FBJoel Mäkelä1777130.06.93Espoo Devils
# 22 HBMicky Kyei1716727.12.92Porvoo Butchers
# 32 HBHenri Jussila1756518.01.92Sipoo Bulldogs
# 27 HBJoni Rajala1707025.03.92Turku Trojans
# 75 OGJani Aarrekivi1768702.03.94Oulu Northern Lights
# 76 OGTobias Pirttikangas18511026.05.92Turku Trojans
 # 70 OGHakala Tomi1749417.03.94Pori Bears
# 74 OTJesse Kolehmainen1888514.07.92Sipoo Bulldogs
# 77 OTAkseli Kaasalainen18610008.03.92Helsinki Roosters
# 59 CTuukka Virolainen1808519.01.93Porvoo Butchers
# 72 CTapio Jääskeläinen18511220.11.93Vantaa TAFT
# 11 QBSanteri Supi1888015.01.92Jyväskylä Jaguaarit
# 16 QBNiko Bredbacka1857921.05.92Helsinki Roosters
# 13 QBMikko Seppänen1726129.12.93Porvoo Butchers
# 80 WRMikko Sormunen1857303.01.92Oulu Northern Lights
# 81 WRHotti Oskari1796805.06.92Turku Trojans
# 82 WRAleksi Nummelin1858529.04.92Pori Bears
# 84 WRRobert Karlsson1797529.08.92Porvoo Butchers
# 85 WRJukka Lautamatti1817309.01.92Kouvola Indians
# 86 WRMiro Lopperi1827316.01.92Helsinki Roosters
# 89 WRJani Pulkkinen1787821.02.92Hki 69ers


päävalmentaja, puolustuksen koordinaattori (tukimiehet) Tero Virtanen
hyökkäyksen koordinaattori (pelinrakentajat) Andy Bezaire
linjapuolustajat Joachim Salo
takamiehet Sampo Ranta
hyökkäyslinja Antti Martikka
keskushyökkääjät Teemu Paukkula
laitahyökkääjät Pekka Piminäinen
joukkueenjohtajana Matti Merimaa
huoltaja/teippari Petri Karjalainen
fysioterapeutti Julius Luomajoki 

Suomi-Ruotsi ottelut

 
 
 
 

U17 maajoukkue kohtasi Ruotsin omen kentilllä pelattavassa ottelussa Ruotsin su 7. lokakuuta MUP-stadionilla Vantaa Myyrmäessä klo 12.30.

2018 staff Myyrmäessä.
 

U17 maajoukkue kohtasi Ruotsin omen kentillä pelattavassa ottelussa Ruotsin su 7. lokakuuta MUP-stadionilla Vantaa Myyrmäessä klo 12.30.

Erittäin tasainen ja hyvätasoinen nuorten maaottelu päättyi Ruotsin voittoon 21-27. Ottelun ratkaisu tapahtui viimeisellä minuutilla.

Päävalmentaja Kai Lindblad  nimeämä kokoonpano Ruotsi-otteluun:

U17 maajoukkue 2018

#PosEtunimiSukunimiSeura
2WROlliLievonenHelsinki Roosters
3WROttoRantanenHämeenlinna Tigers
6DBPyryKanervaHämeenlinna Tigers
7QBLauriSnellmanVantaan TAFT
8RBSanteriNorrenaWasa Royals
11WRJustusTalvitieHyvinkää Falcons
15RBSebastianLugoraHelsinki Wolverines
16QBAmbroUrjanssonHelsinki Roosters
19WRKaapoPeurakumpuJyväskylä Jaguaarit
20DBSanteriKiialainenHelsinki Wolverines
22DBPeterLundströmWasa Royals
24DBOskariToijalaTampere Saints
25DBTommyNylundVantaan TAFT
27RBRonEfratiEast City Giants
30DBOnniMetherPorvoon Butchers
31RBNicoBarrowWasa Royals
34DBArttuPajarinenHelsinki Roosters
39WRLeoKuorttiPori Bears
40DBAatuTuokkoSeinäjoki Crocodiles
41LBPeltoTianVantaan TAFT
44LBToniHaltolaPorvoon Butchers
45LBVeetiKallioSeinäjoki Crocodiles
46LBAxelArvilaWasa Royals
49DBTuukkaLammiTampere Saints
50OLNiiloOranenTampere Saints
51OLOlausAlinenPori Bears
60OLEetuJokinenHyvinkää Falcons
62DLVeetiKuuselaKotka Eagles
64DLLeeviRuotsalainenKuopio Steelers
69OLSamuelLeppänenVantaan TAFT
70OLMikaelVilhunenKuopio Steelers
71OLKalleSoininenHämeenlinna Tigers
73DLNiklasGattigerWasa Royals
75DLBerkanDuganSipoo Bulldogs
76OLVeetiStenmanVantaan TAFT
78OLOnniMerisaariHämeenlinna Tigers
79OLVernerHeinänenHelsinki Wolverines
80WRFrans-OscarSaarelainenHyvinkää Falcons
84WRMaximiliamOllilaHyvinkää Falcons
85WRSanttuVehkomäkiHelsinki Roosters
88WRTeemuRehmonenUNC Crusaders
90DLVeetiPuustinenPorvoon Butchers
91DLTimiPirkolaPorvoon Butchers
93DLTomiRopponenHyvinkää Falcons
99DLLukaVironmäkiVantaan TAFT

U17 staff 2016 Tukholmassa.
 

Suomen U17-maajoukkue Ruotsi-maaottelussa 29.10.2016 Arlanda, Ruotsi:

DBLAALOELMERI2001HELSINKI WOLVERINES
DBPARTANENARTTU2001VANTAAN TAFT
DBKUOKKANENONNI2001TURKU TROJANS
DBTURJASAARO2000TURKU TROJANS
DBVIINAMÄKIEETU2001KOUVOLA INDIANS
DBPALVASPATRIK2000VANTAAN TAFT
DBKANERVALAURI2000TAMPERE SAINTS
DLKIIALAINENSANTERI2001HELSINKI WOLVERINES
DLKELANDERJARNO2001JYVÄSKYLÄN JAGUAARIT
DLWACKERERE2000JYVÄSKYLÄN JAGUAARIT
DLHANNELINANSSI2000TURKU TROJANS
DLMÄKINENOTTO2000LAHTI PANTHERS
DLKOSTETNIKO2000TURKU TROJANS
DLHUOVINENJANNE2000HELSINKI ROOSTERS
DLPALMUMIRO2000TAMPERE SAINTS
LBLINDFORSWILLY2000HELSINKI WOLVERINES
LBNOUSIAINENJESSE2000VANTAAN TAFT
LBFORSMANVALTTERI2000VANTAAN TAFT
LBTAPOLAARTTU2001HYVINKÄÄ FALCONS
LBJALLOWSAIDOU2000SEINÄJOKI CROCODILES
LBPARTANENSEVERI2000VANTAAN TAFT
LBSAARIJÄRVIEEMELI2000TURKU TROJANS
OLSARANPÄÄJERE2001SEINÄJOKI CROCODILES
OLBERNITZVILHO2001JYVÄSKYLÄN JAGUAARIT
OLPIHLAJASANTERI2001HYVINKÄÄ FALCONS
OLRAUDASEEMIL2001HELSINKI ROOSTERS
OLHAANTAUSJUHA-MATTI2000HÄMEENLINNA HUSKIES
OLJOKINENEETU2001HYVINKÄÄ FALCONS
OLKALLIOFELIX2001VAASA VIKINGS
OLSAASTAMOINENSANTERI2001VANTAAN TAFT
OLHÖGSTRÖMVEETI2001ESPOO WOLVERINES
OLKNUUTTILARONI2001HÄMEENLINNA HUSKIES
QBKORKALAINENJESPER2000VANTAAN TAFT
QBTIAINENVEETI2000TAMPERE SAINTS
RBRAUDVERMARNOL2001PORVOO BUTCHERS
RBSALMINENJAAKKO2000HÄMEENLINNA HUSKIES
RBLINDFORSSANTERI2001VANTAAN TAFT
RBVALPASSANTERI 2000HELSINKI ROOSTERS
WRKETONENARTTU2000ESPOO WOLVERINES
WROJANENSAMU2000HÄMEENLINNA HUSKIES
WRPITKÄNENTARMO2001HELSINKI ROOSTERS
WRKUIPERSMIIKA2000PORVOO BUTCHERS
WRFELTONTIMMY2001ESPOO WOLVERINES
WRRISTILÄKRISTIAN2000SEINÄJOKI CROCODILES
WRVIINAMÄKISAMPO2000PORVOO BUTCHERS

Valmennus ja joukkueenjohto:
Päävalmentaja & puolustuksen koordinaattori: Kai Lindblad
Manageri: Kim Drockila
Laitahyökkääjät & hyökkäyksen koordinaattori: Jason Thomas
Pelinrakentajat: Mark Collier
Hyökkäyksen linja: Juha Lampinen
Keskushyökkääjät: Aleksi Rapp
Puolustuksen linja: Reo Landen
Tukimiehet: Jari Mellin
Takamiehet: Ville Siren
Traineri: Inka Vaskimo
Traineri: Pia Drockila
Traineri: Lasse Voipio
Traineri ja videokuvaus: Valtteri Lehtinen
Lääkäri: Heidi Reijo

Suomen tähtäimessä jo U17-sarjan PM-kisat syksyllä 2017

Lauantaina Suomi voitti Pohjoismaiden mestaruuden 19-vuotiaiden sarjassa. Viikkoa myöhemmin pelissä on 17-vuotiaiden maajoukkue, joka ei tänä vuonna pelaa PM-kisoja mutta pääsee silti aistimaan kansainvälistä tunnelmaa. Suomen joukkue matkustaa perjantaina Arlandaan ja kohtaa Ruotsin lauantaina.

– Olemme kolmen leiripäivän aikana keränneet kasaan parhaimman mahdollisen nipun, päävalmentaja Kai Lindblad kertoo. – Haastava tehtävämme on ajaa uusia systeemejä sisään.

Ensimmäistä kauttaa ikäkausimaajoukkueen päävalmentaja toimiva Lindblad vastaa itse puolustuksen pelikirjasta. Uuden hyökkäyksen ilmeestä on vastuussa Jason Thomas.

Osa 17-vuotiaista pelaajista edusti Suomea jo Vantaalla käydyissä U19-ikäluokan PM-kisoisssa. Ainoastaan pelinrakentaja Jesper Korkalainen liittyy maajoukkueeseen myös nuorempien ikäluokassa ja aloittaa Lindbladin mukaan Tukholmassa joukkueensa hyökkäyksen johtajana.

– Tilanne on sekä Ruotsilla että meillä sama: emme tiedä, mitä vastaan tulee. Olemme kuitenkin puolustuksessa valmistautuneet muuttamaan pelaamistamme ottelun aikana ja sopeutumaan Ruotsin hyökkäykseen, Lindblad kertoo.

Mitä ottelussa pitää tapahtua, jotta päävalmentaja on pelin jälkeen tyytyväinen?

– Voittaa, naulaa Lindblad ja naurahtaa. – En ole ikinä lähtenyt yhtään ottelua hävimämään enkä lähde nytkään.

– Sama runko tulee olemaan käytössämme myös ensi vuonna, ja tähtäimessä on myös saada joukkuehenki hyvälle mallille. Ei kaada maata, jos emme ole pelillisesti vielä parhaimmillamme. Meillä on kuitenkin vielä pitkä matka edessämme.

”Ensi vuodella” ja ”edessä olevalla pitkällä matkalla” Lindblad viittaa syksyllä 2017 pelattaviin PM-kisoihin.

Ruotsi rei’itti Suomen nuorten U17-ystävyysottelussa lukemin 39–6

Ruotsin hyökkäyksen tulivoima oli liikaa nuorelle leijonapuolustukselle

Suomen U17-leijonanuoriso matkasi lauantaina Arlandaan, jossa joukkue pelasi ystävyysottelun rakasta naapuriamme Ruotsia vastaan. Sinikeltaiset kruunupäät oli tyly isäntä leijonille, sillä ruotsalaiset nappasivat mojovan 39 – 6 voiton. Vaikka Ruotsi voitti ottelun selkeällä erolla, tarjosi kamppailu viihdyttävän lauantai jenkkifutis mähinöinnin. Suomi lähti otteluun suhteellisen nuorella kokoonpanolla ja monelle lauantain ottelu oli ensimmäinen kerta, kun maajoukkuepaita puettiin päälle.

Ruotsin hyökkäyspeli oli alusta loppuun silkkaa myrkkyä suomalaisille puolustajille ja kruunupäiden juoksu oli todella tehokkaan näköistä. Juoksupelin ansiosta Ruotsi onnistui väsyttämään Suomen nuoren puolustuksen hyvinkin nopeasti. Suomalaisten hyökkäyspeli ei ottanut oikein tuulta alleen ja liian monet virheet kostautuivat leijonien hyökkäykselle. Vaikka leijonien hyökkäys oli hiukan jäässä, onnistui se kasaamaan muutamia näyttäviä etenemisiä. Ensimmäisen puoliskon jälkeen tilanne oli 24 – 6 Ruotsille. 

Puoliajan jälkeen Ruotsi jatkoi siitä mihin se jäi. Kruunupäiden kokenut hyökkäyskaarti mylläsi kotikentällään voimalla eteenpäin. Suomi ei pystynyt kriittisissä paikoissa pysäyttämään ylitse vyöryvää ruotsalaisvauhtia ja leijonapuolustus joutui venymään turhan pitkiin peleihin. Ruotsi onnistui vielä lisäämään pistetiliään toisella puoliajalla, kun Suomi ei päässyt etenemään Ruotsin lihamuurin läpi. Vaikka ottelun lopputulokseksi kirjattiin 39 – 6 murskavoitto rakkaalle länsinaapurillemme, saivat Suomen junnuleijonat kerättyä tärkeää maaottelukokemusta. 

– Meillä oli nuori joukkue matkassa ja lähdettiin sillä liikenteeseen, että pelaajat saavat maaottelukokemusta, kertoo leijonajoukkueen manageri Kim Drockila.

– Ruotsin joukkueella oli kokeneita pelaajia mukana ja se näkyi kyllä heidän hyökkäyksien laadussa, lisää Drockila.

Tilastot

Kuvia ottelusta:

Marko Kekin kuvat

Timo Ketosen kuvat

 

Suomi voitti Ruotsin Tukholmassa 14-23.

U17 2014

QB  Y.O.BLength (cm)Weight (kg)
MurtoniemiArnoHelsinki Roosters199917060
SaleniusThomasTampere Saints199918181
      
RB     
AcaoLuisVantaan TAFT199717070
KantolaJuusoOulu Northern Lights199716266
KatigbakCarlHelsinki Wolverines199916557
NymanHannuEspoo Devils199917776
SoininenOnniHelsinki Wolverines199817777
      
WR     
ErkkiläArttuPorvoo Butchers199719385
IkonenAnttiKouvola Indians199718466
LuomaDanielPorvoo Butchers199818570
RoponenNikoKuopio Steelers199718171
SaarijärviNikoHelsinki Roosters199718082
UttiAmosHelsinki Wolverines199717965
van HeerdenOscarHelsinki Roosters199717873
VilpponenPetteriKuopio Steelers199818380
      
OL     
HvitfeltTuomasTurku Trojans1998183105
KuipersOkkePorvoo Butchers199818588
LähdesmäkiOttoJyväskylä Jaguaarit1997186105
PatteriAleksiTampere Saints1997180115
PääkkönenVäinöPorvoo Butchers1997197146
RajalaMikkoTurku Trojans1998187115
YliniemiVilleSeinäjoki Crocodiles199919592
      
DB     
HuhtalaIiroSeinäjoki Crocodiles199718273
KalevaJoonasSeinäjoki Crocodiles199817460
LehmussaariRoniNokia Ghosthunters199717876
LeimuvaaraAlexHelsinki Roosters199718065
PaananenJerePorvoo Butchers199717976
PhamAndyPorvoo Butchers199717062
TirkkonenJussiTurku Trojans199718473
      
LB     
AlarintaEeroSeinäjoki Crocodiles199718178
BergChristerHyvinkää Falcons199818395
BullOtsoVantaa TAFT199916764
HevosmaaRikuOulu Northen Lights199717281
KontioArttuPorvoo Butchers199718285
KorpelaMarkusTurku Trojans199817685
NaaralaOlliOulu Northen Lights199818380
SeppänenKallePorvoo Butchers199818285
      
DL     
KaunismäkiMiikkaSeinäjoki Crocodiles199818593
MatikainenKonstaJyväskylä Jaguaarit199917784
MäkeläEeroHelsinki Roosters199718590
MäättäläDanielBrussels Tigers1998175112
OinonenOttoHyvinkää Falcons1998187113
SaarenpääLeeviPorvoo Butchers1997174105
TanninenKalleKuopio Steelers199819095
TaviVeetiPorvoo Butchers1999187105

Nuorten U17-maajoukkue Ruotsi- otteluun valittu 

7.10.2014

 

U17 maajoukkueen valmennustiimi on valinnut otteluun matkustavan 45 pelaajan vahvuisen joukkueen.

”Olen erittäin tyytyväinen joukkueeseen. Maajoukkuepaikkaa tavoitteli yli 100 pelaajaa, joten valmennustiimillä oli loistava mahdollisuus hakea jokaiselle pelipaikalle ne sopivimmat pelaajat. Haluankin kiittää kaikkia leireille osallistuneita, on ollut ilo työskennellä näiden nuorten miesten ja mahtavan valmennus- ja joukkueenjohtotiimin kanssa.

Nyt valitussa joukkueessa on sopiva sekoitus hieman kokeneempia pelaajia sekä nälkäisiä haastajia. Tämän vuoden maaottelu toimii myös ponnahduslautana ensi vuoden PM-kisoille, jotka siintävät jo kulman takana. Ensin kuitenkin lähdetään kaatamaan Ruotsia”, maajoukkueen päävalmentaja Rami Lilja sanoo.

Suomen nuoret voittivat Ruotsin la 25.10. Tukholmassa

Suomi hallitsi ottelun ensimmäistä puolisko tuulisella ja sateisella Skarpnäcks IP:llä Tukholmassa. Suomen erikoisjoukkueet pelasivat hyvin ja loivat paikkoja Suomen hyökkäykselle. Ruotsalaisten pallonmenetysten johdosta Oskari Niemen luotsaama hyökkäysmiehistö pääsi hyvistä kenttäasemista maalaamaan kahdesti. Ensin Hannu Nyman otti Thomas Saleniuksen heiton  kiinni. Lisäpisteen potkaisi Daniel Luoma tilanteeksi 0-7.

Suomen toisen maalin juoksi Juuso Kantola. Suomi johti 0-13 ja lisäsi vielä Daniel Luoman onnistuneella kenttäpotkumaalilla taukojohdoksi 0-16. 

Kolmannella neljänneksellä Niko Saarijärvi vei Suomen Thomas Saleniuksen heitosta 0-23 johtoon.  Viimeisellä neljänneksellä Ruotsi aloitti takaa-ajon no huddle hyökkäyksen sekä aggressiivisen puolustamisen myötä. Isännät onnistuivatkin tekemään kaksi maalia ja kaventamaan ottelua 14-23. Pelin ratkaisuhetkillä ottelun viimeisillä minuuteilla ruotsalaiset onnistuivat blokkaamaan Suomen lentopotkun, mutta syyllistyivät potkaisijaan törmäämiseen. Suomen hyökkäys kulutti ajan loppuun ja tulevaisuuden lupaukset päättivät kautensa hienoon taisteluvoittoon. Suomi voitti  14-23 (0-16).

2012 Tukholma Märsta –  Ruotsi-Suomi 7-13

U17 Maajoukkue 2012

Nr.#NamePrenamePositionYear
of Birth
Height
(cm)
Weight
(kg)
Team 
11AlleniusJereDB 199517876Päijät-Häme Panthers
22Mai TriThachRB199616260Turku Trojans
33JokinenKimmoRB199518385Tampere Saints
45KokkonenMiikkaLB199617484Helsinki Roosters
57KoskiAaroDB199517872Helsinki 69ers
68DrockilaRobinQB  199618382Helsinki 69ers
79OyebolaAkintayoWR199519281Helsinki Roosters
810LaitilaKalleDB199518172Seinäjoki Crocodiles
911KonolaOttoQB199618673Helsinki Roosters
1012TuominenEetuWR199617878Tampere Saints
1116LehtonenTuukkaQB199518181Tampere Saints
1221RaatikainenJuliusDB199517670Jyväskylä Jaguaarit
1322StoryPatrickDB199518073Helsinki Roosters
1430Rinta-JaskariElmeriDB199517478Hämeenlinna Huskies
1531YlipääBenjaminDB199618278Tampere Saints
1632ArvajaAkseliLB  199517880Tampere saints
1734MyllykoskiOskariLB199518460Turku Trojans
1835SuomalainenVilleLB199518095Kouvola Indians
1936KoivunenJaakkoDB199618071Nokia Ghosthunters
2040PaavolainenSamuRB199517163Tampere Saints
2143AhonenToniRB199718580Sipoon Bulldogs
2244VärinenJaskaLB199518275Seinäjoki Crocodiles
2350TorkkeliChristianOL1996192100Sipoon Bulldogs
2451KokkonenAleksiLB199517880Helsinki Roosters
2554LehtinenPeikLB199718273Helsinki Roosters
2657AiraksinenJussiDL199518195Tampere Saints
2759VehkomäkiSamuliDL199618488Helsinki Roosters
2860KosonenMarkkuDL1995184102Tampere Saints
2963ErsanAliDL1997175105Nokia Ghosthunters
3064JokelaOlliDL199618595Turku Trojans
3166AroheinäJaakkoDL199519293Jyväskylä Jaguaarit
3267JurvakainenJuhaniDL1996178110Oulu Northern Lights
3368MattlarMattiDL1996183104Oulu Northern Lights
3470LahtiJereOL1996185118Helsinki Roosters
3572JuutilaVilleDL1995197115Kouvola Indians
3673LensuTarmoDL199518882Jyväskylä Jaguaarit
3775RajalainenVilleDL199519082Jyväskylä Jaguaarit
3876KantoOliverOL199518295Tampere Saints
3977RistolainenJukkaOL1996175120Seinäjoki Crocodiles
4081KilickesenKalleDB199618677Turku Trojans
4182RosenbergKristianWR199518880Seinäjoki Crocodiles
4283LaineIlariWR199619177Tampere Saints
4384ChaudharyYannickWR  199617572Helsinki Roosters
4489VäänänenPaavoWR199517665Jyväskylä Jaguaarit
4595ToiminenHenriDL1995200105Nokia Ghosthunters

Jere Allenius

Mai Tri Thach

Kimmo Jokinen

Miikka Kokkonen

Aaro Koski

Robin Drockila

Kalle Laitila

Otto Konola

Eetu Tuominen

Akintayo Oyebola

Tuukka Lehtonen

Elmeri Rinta-Jaskari

Patrick Story

Akseli Arvaja

Oskari Myllyaho

Benjamin Ylipää

Jaakko Koivunen

Samu Paavolainen

Ville Suomalainen

Jaska Värinen

Christian Torkkeli

Aleksi Kokkonen

Toni Ahonen

Peik Lehtinen

Julius Raatikainen

Jussi Airaksinen

Markku Kosonen

Samuli Vehkomäki

Ali Ersa

Jaakko Aroheinä

Juhani Jurvakainen

Matti Mattlar

Jere Lahti

Olli Jokela

Tarmo Lensu

Ville Rajalainen

Oliver Kanto

Jukka Ristolainen

Ville Juutila

Kalle Kilickesen

Kristian Rosenberg

Ilari Lainen

Yannick Chaudhary

Paavo Väänänen

Henri Toiminen

U17 maajoukkue on valmiina kohtaamaan Ruotsin ensi lauantaina. Päävalmentaja Tero Virtanen: Ruotsi tulee varmasti kovaa. Suomi selviää voittajaksi vain parhaalla suorituksella.

Tämän syksyn kamppailu pelataan Tukholman ulkopuolella Märstassa Arlanda Jetsin kotikentällä Midgårdsvallenilla klo 12.30 la 27.10.

Viime vuonna joukkueet kohtasivat U17 PM-kisoissa Tanskassa, jossa tiukka ottelu päättyi varsinaisella peliajalla numeroihin 20-20. Hyökkäyskilpailussa Ruotsi oli asteen terävämpi ja voitti PM-kultaa. Ruotsalaiset muistavat varmasti tuon ottelun luonteen ja ovat harjoittaneet joukkuettaan huolellisesti luejoukkueleirillä sekä IFAF:in development leirillä Texasissa.

Suomen maajoukkueen päävalmentajaTero Virtanen:

– Suomella on jalkeilla tasavahva joukkue. Odotusarvoja on isojen pelien tekemiseen molemmin puolin palloa. Joukkue on karsittu 90 pelaajan ringistä ja tänä vuonna on nähty todellista kilpailua. Esimerkiksi puolustuslinjan pelaajia on karsittu yli 20 pelaajasta. Parhaat ovat mukana lukuunottamatta muutamaa loukkaantunutta pelaajaa. Joukkueesta noin puolet on viime vuotisesta PM-kisajoukkueesta.

– Valmistautumisessa on kiinnitetty huomiota heikosti sujuneeseen potkupelaamiseen. Nyt on hyvät potkaisijat matkassa. Valmentajistossa voi huomioida Petrus Penkin mukaan tulon hyökkäysmiehistön apuvalmentamiseen. Hänellä on analyyttinen ote hyökkäyspelaamisesta ja valtavasti kokemusta.

– Tältäkin ottelumatkalta saadaan arvokasta tietoa omista pelaajista matkalla 2013 kotikisoja. U17 PM-kisat järjestetään ISS Stadionilla,Vantaalla lokakuussa 2013.

Suomen rosteri. Samalta sivulta löytyvät myös pelaajien valokuvat sekä 2011 PM-kisojen Ruotsi-Suomi ottelun high lights videotpätkät suomalaisittain.

Ruotsin rosteri

Suomi kukisti Ruotsin

Suomen U17 maajoukkue voitti Ruotsin 7-13 (0-6) Märstassa pelatussa ottelussa. Suomen maalisuorituksista vastasivat tamperelaiset Tuukka Lehtonen ja Kimmo Jokinen, jotka juoksivat molemmat maalit.

Aurinkoisen viileässä säässä pelatussa maaottelussa Suomi oli kuskin paikalla lähes koko ottelun. Ensimmäisellä puoliskolla pallo pomppi suomalaishyökkääjien käsissä ja pallonmenetyksiä tapahtui luvattoman paljon. Ote siirtyi kuitenkin Suomelle ja pelinrakentaja Otto Konola onnistui heittämään kaksi peräkkäistä pitkää heittoa, ensin 25 jaardia Kalle Kilickesenille ja 22-jaardia Paavo Väänäselle. Keskushyökkääjä Tuukka Lehtonen väänsi hyvästä kenttäasemasta kolmen jaardin juoksumaalin, joka jäi samalla ensimmäisen puoliajan ainoiksi pisteiksi 0-6. Lisäpistepeli meni pieleen miehistövaihdon vuoksi.

Suomen tasapainoinen hyökkäys juoksi ja heitti läpi ottelun. Hyökkäyslinja toimi hyvin ja sai hyvän pelirytmin Ruotsin aggressiivista blitziin perustunutta puolustusta vastaan. Hyökkäyslinjassa miehiä kierrätettiin aktiivisesti. Suomi hallitsi kenttäasemia läpi ottelun. Suomen toisen maalin juoksi 4:llä neljänneksellä Kimmo Jokinen. Päivän hienoimmassa suorituksessa  Jokinen pyrähti 54 jaardia trap-pelin päätteeksi. Suomi johti ottelua 0-13, kun Jaakko Koivunen potkaisi lisäpisteen sisään onnistuneesti.
Ruotsi yritti vimmatusti heittämällä kaventaa ottelua ja aivan ottelun lopussa ruotsalaislaitahyökkääjän post-kuvio läpäisi Suomen puolustuksen ja kavensi ottelun numeroihin 7-13. Loppuajan Suomen hyökkäys piti palloa, kun ruotsalaisten onside-potku epäonnistui.

Suomalaishyökkääjistä pelinrakentaja Otto Konola heitti 3 onnistunutta heittoa 11 yrityksellä. Näillä tuli etenemistä 60 jaardia ja yksi syötönkatko lisättiin hänen sarakkeeseensa. Juoksupeli kulki hyvin ja ottelun work horse Tuukka ”Veikan pikkuveli” Lehtonen kantoi 15 yrityksellä 82 jaardia. Fullback Kimmo Jokinen eteni 65 jaardia viidellä pallonkantokerralla. Keskushyökkääjä Mai Tri Thach lisäsi suomalaisten juoksusaldoon 29 jaardia viidellä yrityksellä.

Suomen puolustus pelasi varmasti ja piti Ruotsin poissa maalintekoalueelta. Puolustuksen pelaaminen oli kollektiivinen rytistys, sillä peräti 17 pelaaja keräsi tilastomerkinnän puolustussarakkeeseen. Kaikki yhdeksän linjapuolustajaa piti vauhtia yllä läpi ottelun ja mm. Jaakko Aroheinä onnistui säkittämään kahdesti ruotsalaispelinrakentajan. Tukimies Jaska Väriselle merkittiin yksi 10 jaardia miinukselle päätynyt säkitys.

Puolustustuksen hienon päivän kruunasi Peik Lehtisen, Samuli Vehkomäen, Juhani Jurvakaisen ja Ville Rajalaisen taklaukset linjan takana. Akseli Arvaja taklasi ruotsalaisia kolmen soolon verran ja Jaska Värinen levittäytyi jokapuolelle suorittaen 5,5 taklausta. Suomalaispuolustuksesta Saintsin Benjamin Ylipää otti yhden syötönkatkon.

Päävalmentaja Tero Virtanen:

– Suomi teki niitä asioita, joita osasi. Ruotsilla oli jälleen isokokoinen ja fyysinen joukkue, mutta tällä kertaa Suomi voitti keskittymällä perusfutiksen pelaamiseen.

Suomi on edellisen kerran voittanut Ruotsin vuonna 2008, kun ikäryhmän maaottelusarja aloitettiin.

Suomen joukkue

Ottelun palkinnot:

Game MVP Aleksi Arvaja
Hyökkäys MVP Tuukka Lehtonen
Puolustus MVP Jaska Värinen
Erikoisjoukkue MVP Patrick Story
Valmentajien erikoispalkinto: Statoil-Hirvi , Kimmo Jokinen 54 jaardia pitkä voittomaalijuoksu.

Valokuvat: Harri Koivunen
Valokuvat: Harri Koivunen
U17 maajoukkue pelasi perinteisen ystävyysottelun 16.10.2010 Ruotsia vastaan Turussa. Ottelu päättyi 7-20 (0-12) ruotsalaisten voittoon. Joukkueen parhaaksi pelaajaksi valittiin linjamies Aleksi Kriivarinmäki.

U17 maajoukkue 2010  

#PelipaikkaNimiSeuraSynt. VuosiPituus
1db takamiesEetu KohoTurku Trojans1993177
5db takamiesEetu MarkkanenJyväskylä Jaguaarit1993180
11db takamiesJerry SaarinenSeinäjoki Crocodiles1993186
3db takamiesMatias MahlamäkiBulldogs Sipoo1993179
9db takamiesPetrus RaekiviHelsinki Roosters1996180
25db takamiesLassi LääveriLahti Jets1993178
21db takamiesTeemu ThorströmTurku Trojans1994180
73dl puolustuslinjaAleksi KriivarinmäkiJyväskylä Jaguaarit1993180
92dl puolustuslinjaLeo ToiminenHelsinki Roosters1993186
99dl puolustuslinjaPatrik PuhtimäkiSeinäjoki Crocodiles1995178
78dl puolustuslinjaTapio JääskeläinenVantaa TAFT1993186
91dl puolustuslinjaVille LehonmaaVantaa TAFT1994188
59dl puolustuslinjaVille SiiskonenVantaa TAFT1993180
40lb tukimiesAntti JokelainenOulu Northern Lights1994184
43lb tukimiesJoona TörmänenNorthern Lights1994173
45lb tukimiesMax PoikonenSipoo Bulldogs1994178
47lb tukimiesSampsa IsohätäläOulu Northern Lights1993175
55lb tukimiesWaltteri VarjokiviTurku Trojans1993185
60ol hyökkäyslinjaMikko ToiminenHelsinki Roosters1995180
62ol hyökkäyslinjaKaarlo KoivumäkiLappeenranta Rajaritarit1994174
66ol hyökkäyslinjaVeeti KilpeläinenSipoo Bulldogs1994177
74ol hyökkäyslinjaTuukka VirolainenPorvoon Butchers1993184
77ol hyökkäyslinjaEmil VänskäOulu Northern Lights1994197
72ol hyökkäyslinjaTimo HakanenJyväskylä Jaguaarit1994179
68ol hyökkäyslinjaEetu RusanenPorvoo Butchers1994189
76ol hyökkäyslinjaHans-Jacob LindbäckVaasa Vikings1993193
8qb pelinrakentajaKimi LinnainmaaHelsinki Roosters1994177
7qb pelinrakentajaVerneri VillanenJyväskylä Jaguaarit1994183
22rb keskushyökkääjäAndreas LindoPorvoo Butchers1994173
30rb keskushyökkääjäNuutti TannerSipoo Bulldogs1993170
44rb keskushyökkääjäRasmus LempinenJyväskylä Jaguaarit1993189
34rb keskushyökkääjäRoope MetsäSipoo Bulldogs1994178
42rb keskushyökkääjäSavolainen HenriVantaa TAFT1993177
80wr laitahyökkääjäJulius KujalaBulldogs Sipoo1994165
14wr laitahyökkääjäJuuso MäkinenTurku Trojans1994181
12wr laitahyökkääjäOnni JuvonenHelsinki 69ers1993192
85wr laitahyökkääjäOtso ParkkonenHelsinki Roosters1994188
83wr laitahyökkääjäPasi RaatikainenJyväskylä Jaguaarit1994185
16wr laitahyökkääjäMikki NuutilaPorvoo Butchers1994194
      
 Päävalmentaja, dcTero Virtanen   
 LinjapuolustajatJoachim Salo   
 TakamiehetJukka-Pekka Nummi   
 TukimiehetJuha Hakala   
 HyökkäyskoordinaattoriAndy Bezaire   
 HyökkäyslinjaAntti Martikka   
 KeskushyökkääjätTeemu Paukkula   
 LaitahyökkääjätSami Telenius   
 JoukkueenjohtajaMatti Merimaa   
 huoltaja/teippariPetri Karjalainen   
 fysioterapeuttiJulius Luomajoki

U17 maajoukkue hävisi Ruotsille lokakuussa 2009 ystävyysottelun 34-7. Tukholma, Bergshamran 

U17 MAAJOUKKUE 2009 

DBHELSINKI ROOSTERSVANHOJA ESA 1992 
DBHELSINKI ROOSTERSVERSLUIS JOHAN 1992 
DBTAMPERE SAINTSMÄKKYLÄ OSKU 1994  
DBKUOPIO STEELERSKAINULAINEN ANTTI-VILLE 1992 
DBPORI BEARSSETÄLÄ VILLE 1992 
DBSIPOO BULLDOGSRANTA-AHO JONI 1992 
DBVAASA VIKINGSVASANOJA WALTER 1992 
DBVANTAA TAFTNOKELAINEN JOONAS 19938
    
DLKUOPIO STEELERSSEPPÄLÄ SAMUEL 1992 
DLHELSINKI ROOSTERSMULUMBA CHRIS 1992 
DLKOUVOLA INDIANSTIHULA LAURI 1993 
DLKOUVOLA INDIANSSINKKONEN SIMO 1992 
DLSIPOO BULLDOGSPULKKINEN TONI 1992 
DLVAASA VIKINGSSNÅFS BENJAMIN 19936
    
LBKUOPIO STEELERSSINKKONEN JARI 1992 
LBESPOO DEVILSTAUSSI HENRI 1993 
LBHELSINKI ROOSTERSTANSKANEN VILLE 1993 
LBJYVÄSKYLÄ JAGUAARITHYTÖNEN TERHO 1992 
LBSEINÄJOKI CROCODILESKOIVUMÄKI JUSSI 1993 
LBTAMPERE SAINTSSKIPPARI ANTTI-JOKKE 19926
    
OLVANTAA TAFTAHO AKI-PETTERI 1992 
OLKUOPIO STEELERSSILEN LAURI 1993 
OLHELSINKI ROOSTERSLÄHDEAHO OSKARI 1992 
OLPORI BEARSHAKALA TOMI 1994 
OLPORVOO BUTCHERSVIROLAINEN TUUKKA 1993 
OLSIPOO BULLDOGSKOLEHMAINEN JESSE 1992 
OLTURKU TROJANSPIRTTIKANGAS TOBIAS 1992 
OLVANTAA TAFTJÄÄSKELÄINEN TAPIO 1993 
OLSIPOO BULLDOGSNGUYEN DAN 19929
    
QBHELSINKI ROOSTERSFLINKMAN OTSO 1992 
QBOULU NORTHERN LIGHTSHEIKKILÄ LASSI 19922
    
RBLAPPEENRANTA RAJARITARITOKSMAN JONI 1992 
RBPORI BEARSPAATTIMÄKI SANTERI 1993 
RBPORI BEARSSJÖVALL SAMU 1992 
RBSIPOO BULLDOGSROITTO VILLE 1992 
RBSIPOO BULLDOGSJUSSILA HENRI 1992 
RBTURKU TROJANSVARJOKIVI WALTTERI 1993 
RBVANTAA TAFTMENSAH JERRY 19927
    
WRKOUVOLA INDIANSLAUTAMATTI JUKKA 1992 
WRKUOPIO STEELERSSURVO TOPI 1992 
WRKUOPIO STEELERSRISTO ROOPE 1992 
WRNOKIA GHOSTHUNTERSHOLOPAINEN HENRI 1992 
WRPORI BEARSNUMMELIN ALEKSI 1992 
WRSEINÄJOKI CROCODILESSAARINEN JERRY 19936
   44